Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

 

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego,
fot. Dorota Grzymska

Ponad 50 osób uczciło w Olsztynie 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Choć zryw narodowy zakończył się klęską, to był ważnym krokiem Polaków w drodze do wolności.

Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Koło Miejskie Prawa i Sprawiedliwość postanowiły nadać temu wydarzeniu szczególną rangę.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji powstańców styczniowych i wszystkich walczących o wolność Ojczyzny w w kościele p.w. Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła. Następnie przeniosły się pod obelisk, upamiętniający aresztowanie Wojciecha Kętrzyńskiego, który przewoził broń dla powstańców styczniowych.

Ludność polska i niemiecka zamieszkująca Prusy Wschodnie wsławiła się tym, że na różne sposoby pomagała walczącym. – powiedział podczas uroczystości prof. Selim Chazbijewicz, przewodniczący Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit zaapelował do zgromadzonych, by poszukali wśród swoich przodków powstańców. To uświadomi młodszemu pokoleniu, że są spadkobiercami ludzi walczących o niepodległość Polski.

00:00 / 00:00

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe: Wojska Polskiego, Zespołu Szkół Samochodowych i Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Olsztynie. Był także salut z armaty, odpalony przez odtwórców historycznych z Jonkowa.

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego,
fot. Dorota Grzymska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, Slider, PiS, Szmit
Dziennikarze Radia Olsztyn na stokach

Przedstawiciele Telewizji Polskiej oraz branżowego pisma Głos Ursusa zdominowali rywalizację podczas narciarskich zawodów dziennikarzy i samorządowców o puchar Trzech Gór. Choć wszyscy uczestnicy podkreślali, że są...

Zamknij
RadioOlsztynTV