Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztynianie upamiętnili ofiary, które zginęły w Kortowie z rąk Niemców i Sowietów

Kortau, czyli dzisiejsze Kortowo

Msza Święta, a po niej nabożeństwo na terenie lapidarium w olsztyńskim Kortowie. W ten sposób upamiętniono pomordowanych w tym miejscu w latach II wojny światowej przez Niemców i Sowietów.

W styczniu 1945 roku Kortau, czyli dzisiejsze Kortowo, było miejscem zbrodni, dokonanej przez wkraczających do Olsztyna żołnierzy Armii Czerwonej. Szacuje się, że mogło tu zginąć nawet pół tysiąca osób.

Wcześniej ówczesny szpital psychiatryczny był jednym z miejsc, w którym Niemcy prowadzili zbrodniczą akcję „T-4”, której celem była eliminacja osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

Inicjatorami upamiętnienia ofiar Kortowa jest grupa olsztynian, m.in. absolwentów Uniwerstetu Warmińsko-Mazurskiego. Podjęte przez nich w ubiegłym roku działania przyczyniły się do podjęcia przez Senat uczelni stanowiska, w którym Senat zarekomendował ustanowienie 1 czerwca Dniem Pamięci. Ponadto na terenie lapidarium w Kortowie ma zostać ustawiona tablica pamiątkowa, a historii Kortowa poświęcony będzie specjalny wykład.

Fot. M. Sochacki

Fot. M. Sochacki

Fot. M. Sochacki

Autor: M. Sochacki
Redakcja: A. Dybcio/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kortowo, Niemcy, Szpital Psychiatryczny, sowieci, zbrodnie
Przejście w Braniewie na trasie jedwabnego szlaku. Pociągi z Chin przejeżdżają kilka razy w tygodniu

Przez kolejowe przejście graniczne w Braniewie kilka razy w tygodniu przejeżdżają składy pociągów z towarami z Chin. Tranzytem jadą do Niemiec. To nowy jedwabny szklak, który...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV