Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn zachęca do wymiany pieców. „Im mniej ich będzie tym większa szansa na czystsze powietrze”

Fot. Straż miejska

Z dofinansowania w programie „Wymień piec” mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe – podał urząd miasta w Olsztynie.

Magistrat zachęca mieszkańców stolicy Warmii i Mazur aby przyłączyli się do miejskiej sieci ciepłowniczej. To najlepsza metoda, by zyskać bezpieczne i wygodne ogrzewanie niskoemisyjne.

Im mniej będzie starych, nieefektywnych pieców, tym większą szansę będziemy mieć na czystsze powietrze w mieście. Dlatego warto zdecydować się na przyłączenie do ciepła produkowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

– wskazuje urząd miasta.

Z dofinansowania w programie „Wymień piec” mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, m.in. audyt energetyczny budynku, warunki przyłączenia do sieci wydane przez MPEC, dokumentację techniczną projektu.

Program jest szansą na uzyskanie dofinansowania w wysokości do 50 procent poniesionych kosztów

– podkreślił Dariusz Mikulak z Biura Pełnomocnika Prezydenta Olsztyna ds. gospodarki infrastruktury elektroenergetycznej.

Szczegółowe informacje oraz wykaz dokumentów, jakie należy złożyć ubiegając się o dofinansowanie są na internetowej stronie programu „Wymień piec”.

Jak podał urząd miasta w Olsztynie, od 2017 roku z dofinansowania skorzystali mieszkańcy 23 budynków wielorodzinnych oraz 21 jednorodzinnych. W tym przypadku dofinansowania były przyznawane w 2017 i 2018 roku. Od kolejnego zaczął działać rządowy Program Priorytetowy „Czyste Powietrze”. Łączne dofinansowanie, jakie zostało przyznane, to niemal milion złotych. Program spowodował też oszczędność energii (2209 MWh/rok) oraz redukcję produkcji dwutlenku węgla (659 ton/rok).

Autor: PAP (A.Libudzka)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, piec, Mpec, dofinansowanie, ciepłownia
Był jednym z najlepszych kierowców rajdowych świata. Dzisiaj mija 28 lat od jego śmierci

Mija 28 lat od śmierci Mariana Bublewicza, legendy polskich rajdów. Jak co roku, by uczcić pamięć olsztyńskiego rajdowca, spotkali się jego znajomi, fani, miłośnicy sportów motorowych....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV