DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro

Olsztyn podsumował Mistrzostwa Polski juniorów w szabli

W Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów w szabli

W Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów w szabli. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechało 114 szablistów.

Z olsztyńskich zawodników najlepiej turniej skończyła Aniela Kozłowska, stając na najniższym stopniu podium.

Radość miesza się z goryczą, bo niewiele zabrakło, żebym znalazła się w finale turnieju. Zabrakło nieco szczęścia i lepszej analizy ostatnich akcji przez sędziów. Ale taki jest sport, a w przypadku walk szablą arbitrzy mają przestrzeń do własnej interpretacji tego, co się zdarzyło na planszy. Mimo tego cieszę się z brązowego medalu

– wyznała.

Aniela świetnie prezentowała się na tym turnieju. Pokazała cały wachlarz swoich możliwości, poprzez świetne natarcia, czy piękne akcje w obronie. Jestem przekonany, że jest już gotowa na odnoszenie największych sukcesów na arenie międzynarodowej

– podkreślił jej trener Adam Sęczek z UKS Hajduczek Olsztyn.

Pierwszego dnia rozegrano turniej indywidualny, w którym wystartowali zawodnicy z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Karolina Mejun, Elżbieta Mejłun, Julia Mikulska-Bąk, Antonina Dobies, Krzysztof Dowgierd, Paweł Zastawny, Łukasz Kowalczyk, Oskar Kusak, Alan Krych i Samuel Myśliwiec.

Do półfinału dotarła Aniela Kozłowska, natomiast na ćwierćfinale swój występ zakończył Paweł Zastawny.

Aniela Kozłowska w drodze do półfinału pokonała kolejno: 15:4 Lenę Witkowską (Grodziski Klub Szermierczy), 15:12 Maję Konecką (AZS Poznań) i Kalinę Kordel 15:10 (Zagłębiowski Klub Szermierczy). W półfinale, po niezwykle emocjonującej i wyrównanej walce, uległa 14:15 Zuzannie Poradzie (TMS Zagłębie Sosnowiec), zajmując trzecie miejsce.

Paweł Zastawny w pierwszym starciu wygrał 15:14 z Antonim Flaszakiem (AZS Poznań), w kolejnej 15:13 z Mikołajem Fiedorowiczem (UKS Szabla Brzoza), by w ćwierćfinale uznać wyższość 4:15 późniejszego mistrza Polski Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki), zajmując ostatecznie szóste miejsce.

To był dobry start. Mistrzostwa Polski są zawsze trudnym turniejem. Jest znacznie większe obciążenie psychiczne. Tym razem doszedł fakt, że startowaliśmy u siebie. Chciałoby się wypaść przed własną publiką jak najlepiej. To zwiększa wewnętrzną presję

– skomentował Paweł Zastawny.

Podobnie uważa trener kadry wojewódzkiej szabli Mikołaj Grzegorek.

Nie wszyscy poradzili sobie z tą presją. Ponadto dla niektórych zawodników to trudny czas. Muszą, ze względu na przygotowania do matury, zrezygnować z części treningów. To też ma znaczenie. Najważniejsze, żeby każdy z nich wyciągnął odpowiednie wnioski na przyszłość

– powiedział Grzegorek.

Turniej drużynowy

Team dziewcząt (Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Julia Mikulska-Bąk) po zwycięstwie w ćwierćfinale 45:36 nad UKS Szablą Ząbki, przegrał walkę o finał z ekipą TMS Zagłębie Sosnowiec. W walce o trzecie miejsce nasze szablistki uległy 41:45 drużynie Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego, kończąc rywalizację na czwartym miejscu. Drużyna mężczyzn (Krzysztof Dowgierd, Paweł Zastawny, Oskar Kusak, Alan Krych) zajęła piąte miejsce.