Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn pamięta o Warmiaku Michale Lengowskim

Pomnik warmińskiego działacza społecznego i poety Michała Lengowskiego. Fot. P. Karpiszen

W Olsztynie uczczono 50. rocznicę śmierci warmińskiego działacza społecznego i poety Michała Lengowskiego.

Na grobie poety przy ulicy Poprzecznej złożono kwiaty, a w katedrze św. Jakuba odprawiona została msza święta. Uroczystości zakończyło spotkanie przy pomniku na Placu Jedności Słowiańskiej.

Historyk Jan Chłosta badający życie Michała Lengowskiego podkreślał, że obie sfery działalności warmińskiego działacza społecznego ściśle wiązały się ze sobą. Jak wyjaśnił, poezja pomagała mu w przekazywaniu idei, którymi się kierował. Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie Mateusz Rutynowski przypomniał, że Michał Lengowski przez lata zabiegał o scalenie Warmii i Mazur z Polską.

W samym Olsztynie jest ulica Michała Lengowskiego, a na Warmii i Mazurach są dwie szkoły, których jest patronem – w Jezioranach i Rudzienicach koło Iławy. Ponadto, od 1967 roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przyznaje Regionalną Nagrodę im. Michała Lengowskiego za propagowanie i wzbogacanie wiedzy o przeszłości Warmii, Mazur i Powiśla.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

Fot. Paweł Karpiszen

Pomnik warmińskiego działacza społecznego i poety Michała Lengowskiego. Fot. P. Karpiszen

Fot. Paweł Karpiszen

(karp/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, historia, poeta, Warmiak, Michał Lengowski
Gimnazjaliści z Ełku w filmie o Żołnierzach Wyklętych

Uczniowie gimnazjum numer 1 w Ełku pojawią się w jednej ze scen filmu poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Obraz, na zlecenie IPN, przygotowuje reżyser Arkadiusz Gołębiewski. Ełcka młodzież...

Zamknij
RadioOlsztynTV