Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn oddał hołd ofiarom Katynia

W Olsztynie uczczono 73. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uroczystości zorganizowano na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo, kombatanci i harcerze.

Gromadzimy się jak co roku przed symbolicznym pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej, symbolicznym grobem tych ofiar, celem utrwalenia w pamięci miejsc strasznych dla Polaków: Katynia, Charkowa, Tweru, Kijowa, Mińska, Miednioje. Po to by czcić pamięć, którzy tam zostali zamordowani. – powiedział wicewojewoda warmińsko-mazurski Jan Maścianica.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślał, że pamięć o naszej przeszłości jest tym, co pozwala nam trwać i chronić swoją tożsamość. Kiedy przestaniemy pamiętać, przestaniemy istnieć jako zbiorowość. – podkreślił Piotr Grzymowicz.

Pamiętamy ich sylwetki, drobne zdarzenia dnia codziennego, ich czułość i troskę. – mówiła przy pomniku Ofiar Katynia prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie Mirosława Aleksandrowicz.

Uroczystość zakończyły apel pamięci i wspólna modlitwa. (apawl/wchr/łw)

Więcej w historia, pamięć, Katyń
Kolejny marsz w obronie TV Trwam

Ulicami Olsztyna po raz trzeci przeszedł marsz w obronie Telewizji Trwam. Organizatorzy mówią o około 400 uczestnikach. Były też grupy z Warszawy i Gdańska reprezentujące Ligę...

Zamknij
RadioOlsztynTV