Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn najlepszym miastem do życia w Polsce

Olsztyn jest najlepszym miastem do życia. Tak wynika z rankingu przygotowanego corocznie przez Business Insider Polska, który jest jednym z największych serwisów o profilu biznesowo-finansowym w Polsce.

Twórcy rankingu wzięli pod uwagę liczby ze stycznia tego roku dotyczące m.in. bezrobocia, wynagrodzenia i cen mieszkań z drugiej ręki. Pod uwagę wzięli także dostęp do lekarza oraz jakość powietrza. Dane porównali we wszystkich 16 miastach wojewódzkich. Olsztyn w tym zestawieniu jest zdecydowanym numerem jeden, chociaż w żadnej z sześciu kategorii nie wygrywa.

W trzech aspektach jest za to w TOP 3. Pod względem dostępności mieszkań (relacja ceny do wynagrodzenia) ustępuje tylko Katowicom, a w poziomie bezpieczeństwa (najniższa przestępczość) lepiej wypada tylko Rzeszów.

Olsztyn to miasto, gdzie jest względnie dobra jakość powietrza. Niestety najgorzej wypada pod względem dostępności lekarzy. Małgorzata Wilczopolska z Urzędu Statystycznego w Olsztynie przyznała, że w kwestii bezrobocia i wynagrodzenia stolica Warmii i Mazur liderem nie jest, ale plasuje się wysoko w tabeli.

Olsztyn, wśród miast wymienionych w rankingu, jest na drugiej pozycji. Stopa bezrobocia w Olsztynie w styczniu tego roku była na poziomie 2,3 procent. Wynagrodzenie w porównaniu np. do tego samego okresu roku poprzedniego (styczeń 2023) wzrosło o 15,2 procent

– podkreśliła.

Najgorsze miasta do życia to według rankingu Kraków, Kielce i Białystok.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Olsztyn, Business Insider Polska
Lewica obiecuje kolej aglomeracyjną w Olsztynie

Kandydaci Lewicy chcą, w większym stopniu, wykorzystywać istniejące przystanki kolejowe, by stworzyć spójny system. Obiecują też wprowadzenie wspólnego biletu na kolej oraz na komunikację autobusową i...

Zamknij
RadioOlsztynTV