Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn i Dywity w czołówce Rankingu Samorządów

Gala Rankingu Najlepszych Samorządów „Rzeczpospolitej”, od lewej przewodniczący kapituły Jerzy Buzek, wójt gminy Dywity Jerzy Szydło i redaktor naczelny „Rzeczpospolitej Bogusław Chrabota. Zdjęcie UG Dywity

Najwyższe miejsca w Rankingu Najlepszych Samorządów 2016 roku z Warmii i Mazur zajęły gminy: Olsztyn – 11 pozycja w kategorii miast na prawach powiatu, Elbląg zajął 48 miejsce. Gmina Dywity, która po raz pierwszy startowała w rankingu redakcji „Rzeczpospolitej” zajęła 18 miejsce spośród gmin wiejskich, 69 miejsce – gmina Szczytno i 72 – gmina Janowo. W grupie gmin miejskich i miejsko-wiejskich najwyższe miejsce z naszego województwa zajęło Olecko – 61 pozycja, następnie Dobre Miasto – 73 miejsce i Lubawa – 75.

Jeszcze wyższe, bo 2 miejsce zajął Olsztyn w kategorii Europejski Samorząd, w którym przyznawano punkty za uzyskane przychody z Unii Europejskiej – w sumie 1590 złotych na jednego mieszkańca. Stolica województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” zawarła aż 5 umów na dofinansowanie. Zapewniła sobie m.in. dotacje na „Kontynuację budowy turystyczno-rekreacyjnego ciągu ścieżek rowerowych łączących tereny Jeziora Długiego, Lasu Miejskiego i Starego Miasta” oraz na I etap rewitalizacji Parku Jakubowo. Do tego miasto dołożyło kontrakt z programu „Pomoc Techniczna 2014-2020” na finansowanie kosztów funkcjonowania podmiotu realizującego tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Pasłęk zajął 83 pozycję, a Węgorzewo – 86. W kategorii gmin wiejskich: 64 pozycję zajęło Rybno, 81 – Barciany i 83 – Kurzętnik.

W kategorii „samorządy” statuetkę otrzymał Piotr Grzymowicz. Fot. Sławomir Ostrowski

To nie pierwsza nagroda, którą otrzymał Piotr Grzymowicz, jako prezydent Olsztyna. Fot. Sławomir Ostrowski

Również wysoko Olsztyn uplasował się w kategorii innowacyjnych miast na prawach powiatu, bo na miejscu 6. Elbląg jest na miejscu 32. W tej kategorii gmina Dywity jako gmina wiejska zajęła 55 miejsce. Tutaj kapituła brała pod uwagę e-urząd, darmowe hotspoty, zasięg darmowego internetu, czy został wprowadzony zintegrowany informatyczny system zarządzania gminą, czy gmina korzystała z rozwiązań mobilnych.

– Żeby skutecznie funkcjonować w samorządzie niezbędny jest słuch społeczny, umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby mieszkańców – skomentował „Rzeczpospolitej” wynik Olsztyna prezydent Piotr Grzymowicz.

Gmina Dywity po raz pierwszy wzięła udział w rankingu i od razu wskoczyła do najlepszej dwudziestki gmin wiejskich w całym kraju plasując się na 18. miejscu – najlepszym spośród gmin wiejskich z Warmii i Mazur. – To sukces, na który przez ostatnie lata pracowali mieszkańcy, radni i pracownicy urzędu – uważa Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity, który reprezentował ją na finałowej gali 18 lipca w Warszawie.

Zwycięzcami Rankingu Samorządów 2016 r. zostały Gdańsk, Kołobrzeg oraz gmina Zielonki w woj. małopolskim. – Samorządy to istota demokracji i nasza droga do rozwoju – podkreślał podczas gali prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły.

W tegorocznym Rankingu Samorządów wśród 252 najlepszych gmin i miast w Polsce najwięcej jest samorządów z województwa mazowieckiego (33), śląskiego (31) i małopolskiego (27). Najmniej gmin pochodzi z województwa m.in. warmińsko-mazurskiego – 8. Ranking został przygotowany w dwóch etapach. W I wybrano te miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2012-15 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Aby wybrać samorządy do II etapu kapituła oceniała m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o dotacje unijne), wartość środków unijnych, indywidualny wskaźnik zadłużenia, który zaczął obowiązywać od 2014 roku, nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów, dynamikę wzrostu dochodów własnych oraz wydatków ogółem. Łącznie w I etapie samorząd mógł uzyskać maksymalnie 57 punktów (dla porównania Olsztyn zdobył ich 63,9). Do II etapu zakwalifikowano 565 samorządów, w tym 65 miast na prawach powiatu, 250 gmin gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz 250 gmin wiejskich.

(as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pięć medali wioślarzy z Warmii i Mazur

W Poznaniu wioślarze klubów Wir Iława i MOS Ełk walczyli o tytuły mistrza Polski juniorów. Zawody odbyły się na torze Malta. Młodzi zawodnicy zdobyli 2 złote...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV