Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olga Semeniuk-Patkowska: cały czas jesteśmy w trybie gospodarki wojennej

Fot. MRiT

Cały czas jesteśmy w trybie gospodarki wojennej – powiedziała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Tematem porannej audycji były też dane o wynagrodzeniach na Warmii i Mazurach. 

Wiceminister odniosła się do ostatnich danych Eurostatu, które wskazują, że inflacja w Polsce w maju wyniosła 12,5 proc. rok do roku. To najniższy odczyt od roku, ale jednocześnie drugi najwyższy w UE. Wyższą inflację mają już tylko Węgry.

Wciąż musimy być przygotowani na gwałtowne ruchy – mówiła Olga Semeniuk-Patkowska.

Dziś te ceny zaczynają się stabilizować, co przekłada się na większy spokój rynków finansowych, a tym samym powolny spadek inflacji. Kiedy inflacja szła w górę mówiliśmy, że nie ma jednego złotego środka, który spowoduje gwałtowny spadek inflacji w miesiąc.

Wiceminister rozwoju i technologii wyraziła przekonanie, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy inflacja powinna spaść do wyniku jednocyfrowego.

Olga Semeniuk-Patkowska była pytana też o to, co jest przyczyną tego, że w naszym regionie zarabia się najgorzej w kraju. Tak wynika z raportu GUS. W ocenie wiceminister – region musi sprzyjać nie tylko firmom, które zatrudniają najniżej wykwalifikowanych pracowników.

Nie chodzi o to, by w woj. warmińsko-mazurskim osiedlały się tylko duże firmy zagraniczne albo jednoosobowe działalności gospodarcze, tylko o to, by państwo dało możliwość, by te firmy mogły rozszerzać swój potencjał przynajmniej do tej klasy średniej.

Wiceminister rozwoju i technologii twierdzi, że dobrym stymulatorem biznesu, także na Warmii i Mazurach, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w płace, inflacja
Inflacja po raz kolejny w dół. NBP opublikował najnowsze dane

W maju 2023 r. inflacja, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 11,5 proc. licząc rok do roku, podczas gdy w kwietniu było to 12,2 proc....

Zamknij
RadioOlsztynTV