Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olecko rozpoczyna starania o status uzdrowiska

Olecko. Fot. Józef Kunicki

Olecko przystępuje do prac, które mają doprowadzić do uzyskania w przyszłości statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej – poinformowały władze miasta. Obecnie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap.

Jak poinformował burmistrz Olecka Karol Sobczak, pierwszy etap prac obejmie przygotowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej do założeń operatu uzdrowiskowego. Taka koncepcja ma być gotowa do końca trzeciego kwartału tego roku. Potem zostanie poddana konsultacjom.

W pracach oleckiego samorządu ma pomóc specjalista ds. projektowania uzdrowisk dr Tomasz Ołdytowski, który wspierał w podobnym procesie Frombork, Miłomłyn, Augustów, Czarny Dunajec, Ustkę czy Duszniki Zdrój.

O rozpoczęciu działań mających na celu uzyskanie w przyszłości statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej zdecydowała pod koniec ubiegłego roku olecka rada miasta, która podjęła jednogłośnie uchwałę w tej sprawie.

Utworzenie uzdrowiska miałoby poprawić sytuację społeczno-gospodarczą miasta. Samorząd liczy, że pomoże to rozbudować i lepiej wykorzystać istniejącą bazę noclegowo-gastronomiczną i pozyskiwać dotacje na infrastrukturę rekreacyjną, ochronę środowiska, nowoczesne usługi czy innowacyjne produkty.

Władze Olecka przyznają, że będzie to proces długofalowy. Gmina musi m.in. uzyskać potwierdzenie leczniczych właściwości miejscowego klimatu i naturalnych surowców, np. wód mineralnych, potem sporządzić operat uzdrowiskowy, który określi możliwość leczenia uzdrowiskowego na tym terenie, a następnie uzyskać pozytywną decyzję ministra zdrowia.

Na razie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych. Od 2016 roku status obszaru ochrony uzdrowiskowej uzyskał Miłomłyn, Frombork i Lidzbark Warmiński, a w ubiegłym roku Górowo Iławeckie. Aby obszar ochrony uzdrowiskowej stał się uzdrowiskiem muszą tam najpierw powstać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

 

Autor: Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uzdrowisko, OLecko
W Miłomłynie powstanie tężnia solankowa. Dzięki temu gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska

Gmina Miłomłyn otrzyma ponad 3,5 miliona unijnego dofinansowania na budowę tężni solankowej. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane na obszarze ochrony uzdrowiskowej. Kwota na budowę infrastruktury uzdrowiskowej w...

Zamknij
RadioOlsztynTV