Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Ogromny sukces negocjacyjny” vs „Środki są powiązane z praworządnością”. Posłowie komentują budżet Unii Europejskiej

Janusz Cichoń (PO), Iwona Arent (PiS)

O powiązaniu mechanizmu wydawania środków unijnych z praworządnością dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn, posłowie Iwona Arent (Prawo i Sprawiedliwość) i Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska).

Taki zapis pojawił się w konkluzji szczytu Unii Europejskiej. Iwona Arent podkreślała jednak, że – m.in. dzięki staraniom Polski i Węgier – nie wprowadzono arbitralnego powiązania praworządności z wydawaniem pieniędzy. Mówiła o tym, że finalnie potrzebna będzie jednomyślność:

Nikt nie mówił o tym, że my nie chcemy zapisów o przestrzeganiu prawa. Chodzi o to, aby nie było fałszywego uznawania, czy łamiemy zasady demokracji.

Janusz Cichoń mówił z kolei, że zadziwia go fakt, iż premier Morawiecki poświęcił się wyłącznie negocjacjom dotyczącym wysokości wsparcia i walczy o zapisy dotyczące praworządności:

Zapisy są moim zdaniem dość jednoznaczne i wskazują na powiązanie budżetu, możliwości wydawania środków europejskich pod warunkiem przestrzegania prawa. Mam nadzieję, że ten mechanizm nie zostanie zastosowany w ogóle, a tym bardziej wobec Polski.

Dodajmy, że Polska będzie mogła otrzymać z unijnego budżetu prawie 139 miliardów euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. Iwona Arent dodaje, że wynegocjowane kwoty pokazują ogromny sukces polskiego rządu:

Wywalczyliśmy największe w historii środki dla Polski, to jest ok. 750 mld złotych. To ogromny zastrzyk finansowy i impuls rozwojowy dla Polski.

W ocenie Janusza Cichonia konieczne jest jednak rozróżnienie środków budżetowych od Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy:

Jeśli popatrzymy na budżet, to środków jest jednak dużo mniej. Udział Polski w budżecie Unii Europejskiej 2013-2020 wyniósł 11%, a teraz mamy około 8,5%.

Środki unijne, które otrzyma Polska, mają pomóc w odbudowie i umocnieniu gospodarki po pandemii koronawirusa, a także pozwolić na realizację unijnych celów w latach 2021-2027.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Iwoną Arent i Januszem Cichoniem

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, Iwona Arent, Janusz Cichoń
Karol Karski o unijnym szczycie: To dobry budżet, a kwestię praworządności skierowano w ślepą uliczkę

  "To dobry budżet" - tak porozumienie na szczycie Unii Europejskiej w sprawie planów finansowych na lata 2021-2027 ocenił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn europoseł Karol...

Zamknij
RadioOlsztynTV