Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ograniczenia dla niezaszczepionych. Eksperci apelują o pilne działania w związku z sytuacją epidemiczną

Fot. PAP/EPA

Ograniczenie dostępu osób niemających certyfikatu covidowego do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach – to jeden z postulatów członków Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w apelu do rządu i prezydenta. Apel poparło 12 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną, zarząd główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, skierował apel i list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Eksperci zwracają uwagę na „olbrzymią liczbę zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19”, „ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami” i na „niepewność związaną z pojawianiem się nowych wariantów wirusa”.

W związku z tym epidemiolodzy apelują o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania unijnego certyfikatu covid (UCC) przez pracowników „i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy”.

Zdaniem ekspertów konieczne jest ograniczenie dostępu osób bez unijnego certyfikatu do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.

Apel dotyczy również podjęcia działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami oszustwa związane ze szczepieniami. Zdaniem sygnatariuszy konieczne jest zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

Apel poparły także m.in. prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Unia Metropolii Polskich, Komitet Biotechnologii PAN, Federacja Przedsiębiorców Polskich i 44 towarzystwa i stowarzyszenia medyczne.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, COVID-19
Premier Morawiecki: nowe obostrzenia w związku ze świętami i mutacją wirusa Omikron

Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją Omikron. Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - powiedział w...

Zamknij
RadioOlsztynTV