Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oficjalnie, sportowo i smakowicie. Zobacz jak Elbląg świętował niepodległość

Fot. J. Sulecki

W całym kraju uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. W Elblągu oficjalne uroczystości poprzedziła msza w katedrze pod wezwaniem świętego Mikołaja.

Nabożeństwu przewodniczył biskup Jacek Jezierski.

W 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość, tym samym na nowo powstały struktury naszego państwa. 104 lata temu zaczęło się również życie we wspólnocie wolnego narodu. To dla nas powód do radości, dumy oraz dziękczynienia Bogu. Potrzebujemy poważnej i odpowiedzialnej refleksji nad tym jak umacniać oraz zabezpieczać Niepodległość Rzeczypospolitej.

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

Po mszy mieszkańcy przeszli pod pomnik Twórców Niepodległości, gdzie złożyli wieńce i kwiaty, wśród nich był prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Miejmy świadomość, że to jak wykorzystamy naszą Niepodległość zależy także od nas samych – elblążan.

Fot. J. Sulecki

W obchodach wziął udział prezes zarządu Związku Piłsudczyków w Gdańsku Andrzej Adamczyk

Rzeczpospolita Polska stworzyła się sama w próżni, jaka powstała po upadku trzech mocarstw rozbiorowych. Wieczna Cześć i Chwała Twórcom Rzeczypospolitej z Józefem Piłsudskim na czele.

Posłuchaj relacji Jana Sulckiego

Na placu przed katedrą w polowej kuchni na wszystkich czekała wojskowa grochówka.

Fot. J. Sulecki

Po oficjalnej części obchodów ulicami przebiegli uczestnicy 8. edycji elbląskiego biegu niepodległości. Wystartowało ponad tysiąc osób. Główny dystans liczył 10 kilometrów, ale można było również pobiec krótszą trasę.

Cała lokalna społeczność biegła razem z nami i dobrze się bawi. Przygotowaliśmy dystanse o długości 5 i 10 kilometrów oraz sztafety. Najlepsze czasy wynoszą około 30 minut co potwierdza, że to dobra i szybka trasa. Najważniejsza jest zabawa i oczywiście sport

– podkreślił dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu Marek Kucharczyk.

W moim przypadku to już tradycja (…) To przyjemność oraz oczyszczenie dla głowy. (…) Biegam od paru lat i w ostatnim czasie zawsze Święto Niepodległości spędzam na biegowo. Uważam, że w ten sposób można świętować niepodległość. (…) To jeden z najfajniejszych biegów (…)

– mówili uczestnicy tegorocznego biegu.

Posłuchaj relacji Janka Suleckiego

Elbląg – Bieg Niepodległości

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Elbląg, Piłsudski, święto, Święto NIepodległości, Dzień Niepodległości
Wojskowa Gra Terenowa w Twierdzy Boyen. To fajny sposób na świętowanie

W Giżycku można było nietypowo uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. W Twierdzy Boyen rozegrała się Wojskowa Gra Terenowa. Ogólnopolska akcja Ministerstwa Obrony Narodowej ma promować postawy...

Zamknij
RadioOlsztynTV