Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Odzyskane – Zagospodarowane – Zdemitologizowane”. Niezwykła wystawa stanie przed olsztyńskim ratuszem

Urząd Miasta w Olsztynie

W Olsztynie zostanie otwarta wystawa „Odzyskane – Zagospodarowane – Zdemitologizowane. Miejsca i ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945–2020”.

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Zachodni w Poznaniu we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych – Muzeum. Jej wernisaż odbędzie się o godzinie 12.00 równolegle w pięciu miastach: Poznaniu, Olsztynie, Opolu, Szczecinie i we Wrocławiu.

Zostaną zaprezentowane zdjęcia pochodzące ze zbiorów instytutu, w znacznej mierze wykonane w drugiej połowie lat 40. XX w. podczas ekspedycji naukowych na Ziemie Zachodnie i Północne. Ukazują one tereny nowo przyłączone do Polski w wyniku II wojny światowej wraz ze zniszczeniami wojennymi, życiem toczącym się pośród gruzów i wojskowego sprzętu, migracjami ludzi i odbudowy terenów. Na wystawie widzowie będą mieli szansę spojrzenia na powojenne kadry z życia miast, miasteczek i wsi Ziem Zachodnich i Północnych oraz porównać je z późniejszymi ujęciami tych samych miejsc na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu Zachodnim do lat 90. XX w i czasów współczesnych.

Sieć Ziem Zachodnich i Północnych tworzą: Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Oddział Centrum Dialogu Przełomy, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Jest to program realizowany ze środków i pod auspicjami ministra kultury dziedzictwa narodowego i sportu.

Początek o godzinie 12:00 na Placu Jana Pawła II (przed ratuszem).

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratusz, wystawa, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Atrakcyjna działka w centrum Olsztyna ponownie wystawiona na przetarg. „Ta nieruchomość jest dużym wyzwaniem”

Fot. A. Piedziewicz Urząd Miasta Olsztyna po raz drugi wystawił na przetarg działkę przy ulicy Głowackiego. W pierwszym przetargu została ona wylicytowana za 21 milionów złotych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV