Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Atrakcyjna działka w centrum Olsztyna ponownie wystawiona na przetarg. „Ta nieruchomość jest dużym wyzwaniem”

    Fot. A. Piedziewicz

Urząd Miasta Olsztyna po raz drugi wystawił na przetarg działkę przy ulicy Głowackiego. W pierwszym przetargu została ona wylicytowana za 21 milionów złotych, co wywołało wówczas sporą sensację.

Jednak ostatecznie deweloper Wojciech Musiał zrezygnował z zakupu godząc się na utratę wadium w wysokości 700 tysięcy złotych. Twierdzi, że magistrat nie umieścił w przetargu kluczowych informacji dotyczących sprzedawanej nieruchomości m.in. o występowaniu na terenie działki płazów, które są pod ścisłą ochroną. Zapowiada też oddanie sprawy do sądu.

Prezydent Olsztyna odpiera zarzuty twierdząc, że chronione płazy mogą występować na sąsiedniej działce, która nie była wystawiona na sprzedaż. Natomiast przetarg był przeprowadzony z najwyższą starannością.

Niektóre media sugerują, że faworytem w nowym przetargu może być olsztyńska firma Arbet. Jej właściciel Andrzej Bogusz przyznaje, że takie pogłoski wcale go nie dziwią.

W ostatnim czasie, te największe transakcje były naszym udziałem, dlatego nie dziwię się tego rodzaju tezom. Po unieważnieniu tego pierwszego przetargu słyszałem, że został unieważniony dlatego, żeby Arbet tę działkę kupił. Rzeczywistość jest taka, że my analizujemy jedynie, czy zakup tej nieruchomości jest nam niezbędny i potrzebny, bo bank ziemi, którym my dysponujemy jest bardzo duży.

00:00 / 00:00

Jak mówi Andrzej Bogusz, aktualna cena wywoławcza w kwocie 9 milionów złotych jest bliżej realnej wartości działki niż ta wylicytowana w pierwszym przetargu. Jego zdaniem uzyskanie warunków zabudowy może być bardzo trudne ponieważ bezpośrednie strony tego postępowania to m.in. osoby zmarłe i nie przeprowadzono jeszcze postępowania spadkowego co może zająć sporo czasu.

Zakup tej nieruchomości na dzisiaj wydaje się, tak wynika z naszych analiz, na odległą perspektywę, czyli krótko mówiąc na półkę. Trudno jest ocenić kiedy będzie można dostać jakiekolwiek „papiery”, żeby tam móc budować. Ta nieruchomość jest dużym wyzwaniem i na dzisiaj nie mamy ochoty zapłacić za nią każdych pieniędzy byleby ją tylko kupić.

Druga próba sprzedaży nieruchomości została zaplanowana na 1  października.

 

 

Autor: M.Michalski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, działka, ratusz, przetarg
Lepszy bruk czy asfalt? Eksperyment drogowy na ul. Mickiewicza dobiega końca

Ulica Mickiewicza w Olsztynie znów pokrywana jest asfaltem. To koniec eksperymentu drogowego, który miał sprawdzić, czy lepszy jest bruk czy asfalt? Okazało się, że decydujący głos...

Zamknij
RadioOlsztynTV