Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odpust w Gietrzwałdzie. W niedzielę rozpoczną się główne uroczystości w 144. rocznicę objawień maryjnych

Archidiecezja Warmińska przygotowuje się do największych uroczystości odpustowych. Zwykle obywały się one w drugą niedzielę września. W tym roku jest jednak istotna różnica, dotycząca terminu uroczystości.

Jak poinformował ksiądz kanonik Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego, z uwagi na zaplanowane na 12 września uroczystości beatyfikacyjne kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w Warszawie, termin ten został przełożony na najbliższą niedzielę, 5 września.

00:00 / 00:00

Główna msza święta na gietrzwałdzkich błoniach rozpocznie się o godzinie 11. Koncelebrze przewodniczył będzie ordynariusz diecezji tarnowskiej, biskup Andrzej Jeż.

Przypadająca w tym roku 144. rocznica objawień maryjnych tradycyjnie połączona jest z archidiecezjalnymi dożynkami. Gietrzwałdzkie uroczystości przyciągają tysiące wiernych. Wielu z nich, głównie z olsztyńskich parafii, przybędzie pieszo. Ksiądz Jarosław Dobrzeniecki, koordynator pieszej pielgrzymki do Gietrzwałdu, zapowiada, że zgłoszonych jest już kilkanaście grup.

W związku z reżimem sanitarnym będą one mniej liczne niż zwykle, zrezygnowano też m.in. z postoju na trasie. Ponadto policja przypomina pątnikom o zabraniu elementów odblaskowych.

Transmisja uroczystej mszy świętej (o godz. 11.00) dostępna będzie na antenie Radia Olsztyn. Na stronie www.radioolsztyn.pl, od godz. 10., dostępna będzie również transmisja wideo. 

Autor: M. Sochacki
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, pielgrzymka
Pielgrzymi z regionu świętują na Jasnej Górze

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jeden z największych odpustów na Jasnej Górze. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Eucharystię...

Zamknij
RadioOlsztynTV