Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odnowiono nagrobek mazurskiego poety Michała Kajki

Michał Kajka. Fot. Łukasz Węglewski

Po kilkuletnich staraniach odrestaurowano miejsce pochówku mazurskiego poety ludowego Michała Kajki i jego żony Wilhelminy na cmentarzu we wsi Ogródek.

Jak powiedział kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku Sławomir Szymankiewicz, istniejący dotychczas obelisk na cmentarzu został ufundowany Związek Literatów Polskich w 1952 r., czyli w czasach stalinizmu. Połączono wówczas w jedną mogiłę pojedyncze groby Michała Kajki i jego żony Wilhelminy z Karasiów. Na tablicy nagrobnej nie umieszczono wtedy ani krzyża, ani inskrypcji „tu spoczywa w Bogu”.

Kajka był głęboko wierzącym chrześcijaninem. Ogromną część jego poezji stanowią modlitwy i pieśni religijne. Dlatego teraz miejsce jego pochówku nie tylko odrestaurowano, ale przede wszystkim nadano mu chrześcijański charakter

– wyjaśnił.

Na nowej tablicy znalazł się również fragment jednego z wierszy mazurskiego poety „Tęsknota za ojczystą mową”. Odnowiono otoczenie grobu; zbudowano nowy chodnik i schody. Prace dofinansowało starostwo w Piszu i gmina Orzysz, które przeznaczyły po 10 tys. zł. Według kierownika, muzeum szukało środków na ten cel od 2010 r.

Michał Kajka (wł. Kayka) był działaczem mazurskim i poetą ludowym.

Urodził się 27 września 1858 r. w Skomacku Wielkim w rodzinie chłopskiej.  W wieku 17 lat zaczął pisać wiersze. Po raz pierwszy wydrukowano je w tygodniku „Mazur” w 1884 r.

Twórczość Kajki odznaczała się niezwykłym patriotyzmem, zarówno lokalnym, jak i narodowym, a jednym z jej celów było przypominanie Mazurom o ich przynależności do Macierzy. W 1935 r. odwiedził go pisarz Melchior Wańkowicz.

W związku z szykanami ze strony Niemców, pod koniec życia wiele utworów wydawał anonimowo. Zmarł 22 września 1940 r. w Orzyszu.

Autor: Marcin Boguszewski/PAP
Redakcja: A.Socha

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Miało być szybko, łatwo i przyjemnie – skończyło się po tie-breaku

Siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn w ostatnim meczu 12. kolejki PlusLigi pokonali na własnym parkiecie niżej notowaną Łuczniczkę Bydgoszcz 3:2 (25:15, 23:25, 24:26, 25:19, 15:12). Goście w...

Zamknij
RadioOlsztynTV