Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odmrażanie gospodarki, branża turystyczna i wybory prezydenckie. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Debata w Radiu Olsztyn

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:

  • Konfederacja – Piotr Cezary Lisiecki,
  • PSL – Sylwia Jaskulska,
  • Lewica – Bartosz Grucela,
  • Platforma Obywatelska – Marcin Kuchciński,
  • Prawo i Sprawiedliwość – Dariusz Rudnik.

TEMAT 1
Od dziś centra handlowe mogą być otwarte, pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Nadal w galeriach będą nieczynne kina, strefy aktywności fizycznej, np. siłownie, place zabaw, parki trampolin, a także strefy gier i wyspy handlowe.

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz przedstawicielami zainteresowanych środowisk przygotowało wytyczne m.in. dla handlu w galeriach. Ich celem – jak podkreśla resort – jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem. Oprócz tego otwarte są muzea i galerie. Pod wymagającymi restrykcjami od 6 maja również niektóre żłobki i przedszkola.

TEMAT 2
Od poniedziałku hotele i obiekty oferujące miejsca noclegowe znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego, dlatego np. goście nie mogą korzystać ze wspólnych sal TV, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.

Zgodnie z zaleceniami, w widocznym miejscu przed wejściem do obiektu oferującego miejsca noclegowe i w jego recepcji powinna być umieszczona informacja o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku, liczona jako: liczba pokoi razy dwie osoby.

TEMAT 3
Trzy senackie komisje: ustawodawcza, praw człowieka i samorządu terytorialnego kontynuują prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. PiS opowiada się za przyjęciem ustawy bez poprawek; z kolei opozycyjna senacka większość zmierza do jej odrzucenia.

Senackie komisje wysłuchały we wtorek głosu ekspertów, m.in. przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawicieli Związku Miast Polskich i stowarzyszeń sędziowskich. Po zakończeniu obrad komisji szef PKW Sylwester Marciniak powiedział dziennikarzom, że podziela krytyczne opinie wobec ustawy. „Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów” – powiedział Marciniak w rozmowie z dziennikarzami w Senacie.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w turystyka, hotel, centrum handlowe, Dariusz Rudnik, wybory prezydenckie, Marcin Kuchciński, Sylwia Jaskulska, Bartosz Grucela
Mniej gości w hotelach i bez posiłków w restauracjach. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda na Warmii i Mazurach

Od dziś hotele i pensjonaty mogą znów przyjmować turystów. Są jednak obostrzenia. Dotychczas hotele i pensjonaty mogły przyjmować jedynie gości będących w podróży służbowej. Teraz mogą...

Zamknij
RadioOlsztynTV