Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od tego roku fiskus rozliczy PIT za nas. Minister finansów apeluje: nie musimy już przychodzić do urzędów skarbowych

Fot. fotolia.plie podatkowe

Już za nieco ponad dwa tygodnie czeka nas podatkowa rewolucja. Minister finansów apelowała nawet niedawno, by nie przychodzić już do urzędów skarbowych z papierowymi PIT-ami. 15 lutego zaczną funkcjonować e-PIT-y.

Od 15. lutego każdy podatnik, który rozlicza się na PIT-ach 37 i 38, znajdzie w specjalnym serwisie internetowym swój formularz wypełniony automatycznie od A do Z. To oznacza, że wielu z nas nie będzie już musiało składać żadnego zeznania. Stąd apel minister finansów, by nie przychodzić do urzędów z papierowymi PIT-ami.

Choć, jeśli ktoś będzie chciał, to oczywiście zostanie przyjęty w Urzędzie. Ale również apelujemy, by nie przychodzić, bo system wypełni nasze PIT-y 37 i 38 automatycznie

– zaznacza Mirosława Torenc z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

System wypełni nasze PIT-y korzystając z PIT-ów 11 przysyłanych przez płatników. Od 15 lutego te zeznania będzie można obejrzeć. Trzeba będzie zalogować się na stronie podatki.gov.pl, podając PESEL, datę urodzenia, kwotę przychodu z jednego z PIT-ów 11 za rok 2018 oraz łączną kwotę przychodu za rok 2017.

Jeśli ktoś jej nie pamięta ani nie ma zanotowanej, będzie mógł ją uzyskać, przychodząc do urzędu skarbowego z dowodem osobistym

– informuje Agata Budzińska z Urzędu Skarbowego w Olsztynie.

Automatycznie wypełniony PIT uwzględni nasze wszystkie źródła dochodu – nieważne, czy mieliśmy jedną umowę o pracę, czy może etat i kilka dodatkowych umów o dzieło. Warto będzie jednak sprawdzić, czy wszystko się zgadza – zwłaszcza w przypadkach, gdy ktoś korzysta z ulg. Jeśli korzystał z nich latach ubiegłych – ulgi pojawią się automatycznie w takiej samej wysokości, jak w roku poprzednim. Ale jeśli komuś np. urodziło się dziecko, lub jeśli zmieniła się wysokość wydatków uprawniających do ulg – trzeba będzie to uzupełnić.

Wydatki na internet, wydatki rehabilitacyjne, wydatki na Indywidualne Konto Zaopatrzenia Emerytalnego – ulgi zostaną przemigrowane z zeznania za poprzedni rok, dlatego warto zweryfikować te kwoty

– radzi Agata Budzińska.

00:00 / 00:00

Również jeśli ktoś rozlicza się wspólnie z małżonkiem – wtedy także trzeba będzie poprawić automatycznie wygenerowane zeznanie.

Na potrzeby osób, które same nie są pewne, jak to wszystko zrobić, w urzędach skarbowych zostaną utworzone specjalne stanowiska, przy których urzędnicy pomogą obejrzeć i ewentualnie poprawić e-PITy.

Jeśli z automatycznie wygenerowanym zeznaniem nie zrobimy nic, zostanie ono uznane za złożone z dniem 30 kwietnia. Możemy także zaakceptować je wcześniej – wtedy wcześniej otrzymamy ewentualny zwrot podatku.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rozliczenie, Urząd Skarbowy, podatek, e-PIT
Urząd Skarbowy rozliczy za nas PIT-a

Czeka nas prawdziwa rewolucja w podatkach. W tym roku nie musimy już sami rozliczać się z fiskusem - zrobi to za nas Urząd Skarbowy. -Zeznanie roczne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV