Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od Nowego Roku nowe ceny prądu i gazu. Rachunki za energię elektryczną wzrosną, a za gaz spadną


Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że na całkowity koszt energii elektrycznej składają się koszty sprzedaży oraz koszty dystrybucji.

Od 1 stycznia koszty transportu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną średnio od 60 groszy do złotówki i 80 groszy miesięcznie. Jeśli chodzi o taryfy na sprzedaż samej energii, to URE zatwierdził do tej pory trzy z czterech. W przypadku spółki Tauron średnio rachunki miesięczne wzrosną od dziś o 9 złotych, a w przypadku Enei i Energi Obrót nowe taryfy mogą być stosowane od 13 stycznia.

Postępowanie w przypadku PGE Obrót trwa. Rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska mówi, że taryfy zatwierdzane przez prezesa URE są pewną wypadkową tego, co dzieje się na rynku hurtowym.

00:00 / 00:00

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że w jego resorcie trwają prace nad ustawą, która wprowadzi system rekompensat za podwyżki prądu. Także od dziś obowiązuje nowa taryfa dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Dla odbiorców w gospodarstwach domowych obniżono ją o 2,9 procent.

Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki mówi, że spadki cen gazu najbardziej odczują te gospodarstwa, które zużywają go najwięcej. Opłaty abonamentowe nie zmieniają się.

00:00 / 00:00

Jednym z głównych powodów obniżki były niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Nowa taryfa będzie obowiązywała do 30 czerwca.

Auto: IAR
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gaz, prąd, energia elektryczna, cena
Choinki tuż przed wigilią będą tańsze? Możesz się przeliczyć

Wielu z nas zwleka z zakupem choinki niemal do pierwszej gwiazdki, licząc na to, że w ostatniej chwili sprzedawcy będą skłonni opuścić ceny, żeby tylko pozbyć...

Zamknij
RadioOlsztynTV