Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od kwietnia w szpitalach może być mniej pielęgniarek

Ślubowanie pielęgniarek i położnych. Fot. archiwum RO

Pacjentów jest coraz więcej, a pielęgniarek brakuje – podkreślają związki zawodowe pielęgniarek i położnych.

Związkowcy obawiają się, że białego personelu może być jeszcze mniej, bo z początkiem kwietnia zacznie obowiązywać rozporządzenie ministerstwa zdrowia. Zgodnie z nim dyrektorzy szpitali będą decydowali o minimalnym zatrudnieniu położnych i pielęgniarek.

Elżbieta Butkiewicz, przewodnicząca Warmińsko-Mazurskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych jest zaniepokojona, że na zmianach ucierpią chorzy. Planowane zmiany niepokoją też pacjentów.

W większości szpitali na Warmii i Mazurach wyliczanie minimalnych norm zatrudnienia będzie trwało do końca marca. Jednak już teraz wiadomo, że np. szpitale powiatowe w Mrągowie i Iławie nie planują na razie zwolnień pielęgniarek i położnych. W ciągu ośmiu lat na emeryturę odejdzie prawie 900 pielęgniarek z Warmii i Mazur. Tymczasem młodego personelu, do 30 roku życia, jest o prawie 2/3 mniej. (ami/bsc)

Posłuchaj relacji Agaty Minkowskiej

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prokurator Orzechowski odchodzi na emeryturę

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski przechodzi w stan spoczynku. Orzechowski funkcję rzecznika pełnił przez blisko 24 lata. Podczas uroczystego pożegnania, prokurator okręgowy Jan Przybyłek...

Zamknij
RadioOlsztynTV