Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś przyspiesza szczepienie drugą dawką. Największe zmiany dotyczą preparatu AstraZeneca

Od dziś – zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia – druga dawka szczepionki przeciwko COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień będzie podawana szybciej, bo po 35 dniach.

Dotychczas czas oczekiwania na drugą dawkę dla szczepionek firmy Pfizer i Moderna wynosił 42 dni. Największe zmiany dotyczą szczepionki AstraZeneca, gdzie okres pomiędzy szczepieniami skróci się z blisko 3 miesięcy do 5 tygodni. Osoby, które wcześniej dostały pierwszą dawkę, teraz mogą w punktach szczepień przekładać drugie szczepienie na wcześniejszy termin.

„Przyspieszenie szczepienia, szczególnie preparatem AstraZeneca, to nie jest dobry pomysł” – uważa lekarz z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego Sławomir Ogórek. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn, badania kliniczne opublikowane w fachowej literaturze udowodniły, że wydłużenie odstępu między dawkami w znaczący sposób poprawia skuteczność tej szczepionki. Lekarz apeluje więc, żeby zainteresowane osoby nie dzwoniły z prośbą o przyspieszenie drugiego szczepienia.

Od dziś przyspieszone zostają także szczepienia tzw. ozdrowieńców. Do tej pory osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem musiały czekać na szczepienie 90 dni od dnia, w którym uzyskały pozytywny wynik testu na obecność patogenu. Teraz ten czas zostaje skrócony do 30 dni.

 

Redakcja: B.  Świerkowska-Chromy za A. Skrago/IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienie, szczepionka, koronawirus
Uczniowie wrócili do szkół. „Stresujemy się, ale bardzo się cieszymy”

Po miesiącach zdalnej nauki uczniowie wracają do szkół. Dziś na lekcje przyszły klasy 4-8 szkół podstawowych i wszystkie roczniki szkół średnich. Powrót do szkoły był powodem...

Zamknij
RadioOlsztynTV