Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek w ZUS

Fot. ZUS

To wsparcie z ZUS kierowane do branż wymienionych w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0.

Przedsiębiorcy działający w branżach oznaczonych ponad 40 kodami PKD uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad. Chodzi między innymi o handel, gastronomię, pozaszkolne formy edukacji, obiekty kultury i sportu, fizjoterapeutów. Prawo do zwolnienia ze składek za listopad ma ponad 40 różnych branż, mówi Katarzyna Krupicka z ZUS-u.

Jednym z warunków jest spadek przychodu o co najmniej 40 procent w listopadzie w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski do końca stycznia. A do końca 2020 roku muszą pamiętać o obowiązku dostarczenia dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Tarcza 6.0 zwalnia też dodatkowe branże ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75 procent za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem. Od dziś do 15 stycznia wnioski w tej sprawie będą mogły składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.

Planowana jest także nowelizacja ustawy, która wskaże termin na złożenie takiego wniosku dla wielu innych branż, które zostały ujęte w ustawie lecz termin na złożenie wniosku przez przedsiębiorców upłynął 30 listopada. We wszystkich tych przypadkach zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub pokryć nią kolejne składki.

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej 6.0, konkretnych kodach PKD, które skorzystają z pomocy i terminach składania wniosków są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, zwolnienia, podatki, ZUS
Wspierali medyków, rozdawali prezenty jako Moro-Mikołaje. Pracowite święta żołnierzy WOT

Prawie trzystu żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej było na służbie w okresie świątecznym. W każdym batalionie powstały zespoły, które poświęciły czas kombatantom, osobom przebywającym z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV