Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od 15 lutego złożono ponad 2,5 mln elektronicznych PIT-ów

Fot. fotolia

Od 15 lutego – czyli od momentu uruchomienia usługi Twój e-PIT – złożono ponad 2,5 mln elektronicznych PIT-ów – poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba.

Skiba wyjaśnił, że chodzi o elektroniczne deklaracje składane zarówno za pomocą serwisu Twój e-PIT, jak i e-Deklaracje.

Jeżeli chodzi o metodę zalogowania, to warto zauważyć, że ponad 75 proc. podatników wybiera dane autoryzujące o unikalnych danych z formularzy PIT za 2017 i 2018 roku

– dodał.

15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W jej ramach urząd skarbowy przygotował i udostępnił zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według formularza PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi), podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 roku – kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji można zobaczyć swoje rozliczenie.

Ministerstwo Finansów rozszerzyło także funkcjonalności systemu o podgląd historii logowania, co pozwala sprawdzić wszystkie próby wejścia do systemu.

Jeżeli podatnik nic nie chce zmieniać w rozliczeniu przygotowanym przez fiskusa, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli chce skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć 1 procent.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

 

Autor: M. Musiał (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rozliczenie, podatek, e-PIT, elektorniczny PiT
Mariusz Pawłowski: Usługa Twój e-PIT to krok w dobrym kierunku

Od dziś nie musimy robić nic, by złożyć PIT za ubiegły rok. Weszła w życie usługa Twój e-PIT. O tym mówił w Porannych pytaniach Mariusz Pawłowski, dyrektor...

Zamknij
RadioOlsztynTV