Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Pawłowski: Usługa Twój e-PIT to krok w dobrym kierunku

Mariusz Pawłowski

Od dziś nie musimy robić nic, by złożyć PIT za ubiegły rok. Weszła w życie usługa Twój e-PIT. O tym mówił w Porannych pytaniach Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Każdy, kto rozlicza się na formularzach PIT-37 i PIT-38, znajdzie w Internecie automatycznie wypełnione zeznanie podatkowe za rok ubiegły, uwzględniające wszystkie źródła dochodu. Mariusz Pawłowski zwracał jednak uwagę, że automatycznie przygotowane zeznanie może nie uwzględniać wszystkich ulg, nie uwzględni też wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Dlatego warto, by każdy z nas sprawdził i ewentualnie poprawił e-PIT-a.

Nie jest to operacja zamknięta. Podatnik ma prawo skorzystać z ulg – zmienić organizację pożytku publicznego czy rozliczyć się z małżonkiem. To wszystko jest nadal aktualne. Osoby, które nie korzystają z żadnych ulg, nie musi nic robić. Nikt nie spóźni się ze złożeniem zeznania podatkowego

– zwracał uwagę Mariusz Pawłowski.

Swoje e-PIT-y można obejrzeć na portalu podatki.gov.pl. A jeśli z automatycznym PIT-em nie zrobimy nic, stanie się on ważny z dniem 30 kwietnia.

Gość Porannych pytań informował również, że służby skarbowe z Warmii i Mazur dwukrotnie skorzystały z możliwości blokowania kont firmom podejrzanym o oszustwa podatkowe. W ubiegłym roku administracja skarbowa otrzymała możliwość blokowania kont firmom podejrzanym o oszustwa. Przypomnijmy, że również w ubiegłym roku wszystkie firmy zostały objęte obowiązkiem wysyłania elektronicznych Jednolitych Plików Kontrolnych VAT. – Te dwie sprawy łączą się ze sobą – tłumaczył dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie:

Mamy w tej chwili pełną wiedzę na temat operacji dokonywanych przez przedsiębiorców. Oba te systemy wykluczają ogromną liczbę kontroli. Możemy również legitymizować działalność osób, które wnioskują o zwrot podatku, z kolei niepłacący podatków są kontrolowani, a w przypadkach największego ryzyka, blokowane są ich rachunki.

Jak informował Mariusz Pawłowski, z dwóch firm, którym zablokowano konta, jedna jest podejrzana o wyłudzenie kilkunastu milionów złotych. Śledztwa w obu sprawach jeszcze trwają.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Mariuszem Pawłowskim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kontrole, Izba Administracji Skarbowej, Mariusz Pawłowski, e-PIT
Minister finansów zapewnia: jesteśmy gotowi na e-PIT

Jesteśmy gotowi, by jutro ponad 20 milionów podatników po wejściu na Portal Podatkowy podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. Od północy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV