Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obudź się córeczko

W połowie maja czworo pacjentów z Polski zostało poddanych eksperymentalnej operacji wszczepienia stymulatorów w olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim.

Zabiegi przeprowadził japoński profesor Isao Morita a asystował mu ceniony neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz.

Operacja wszczepienia stymulatora osobie w śpiączce polegała na otwarciu kanału kręgowego i wprowadzeniu elektrody nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Prąd ze stymulatora poprzez elektrodę ma efektywnie drażnić struktury pnia mózgu a tym samym poprawić komunikację z pacjentem.

Prof. Morita przyjechał do Olsztyna po tym, jak poznał dorobek fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Zapoznał się także z działalnością prof. Maksymowicza i jego zespołu podczas jesiennej konferencji naukowej w Warszawie. Poruszony opieką nad ludźmi w śpiączkach prof. Morita zadeklarował pomoc Polakom i nieodpłatnie zgodził się przeprowadzić pierwsze cztery zabiegi.

Prof. Morita przyznał, że osoby, które były operowane w Japonii po tych zabiegach były w stanie samodzielnie jeść, pić, nawiązywały kontakt z otoczeniem. Skuteczność tych zabiegów w Japonii wynosi 60 proc. Prof. Morita wszczepił dotąd ponad 300 stymulatorów pnia mózgu.

Jedną z pacjentek operowanych przez prof. Moritę i prof. Maksymowicza była 24-letnia Agnieszka Holka z Józefowa pod Warszawą.

Posłuchaj reportażu Doroty Grzymskiej pt. Obudź się córeczko

00:00 / 00:00

Dalsze losy Agnieszki Holki można śledzić na stronie internetowej:

www.BudzimyAgnieszke.pl
(dgrzym/as)

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider
Bajkowo-mundurowy festyn w olsztyńskim Kortowie

Rowerowy tor przeszkód, wielkie bańki mydlane i pokaz wyposażenia służb mundurowych. W olsztyńskim Kortowie odbył się mundurowy festyn dla dzieci. Były tradycyjnie wielkie bańki mydlane czy...

Zamknij
RadioOlsztynTV