Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obserwatorium astronomiczne zaprasza na oglądanie zaćmienia Słońca

Wtorkowe zaćmienie Słońca będzie można bezpłatnie oglądać w ogrodzie wokół olsztyńskiego obserwatorium astronomicznego oraz, po wykupieniu biletu, na tarasie widokowym. Obserwatorium zastrzega, że do obserwacji konieczna jest ładna pogoda i przejrzyste niebo.

We wtorek w Polsce będzie można obserwować zaćmienie Słońca – to najsłynniejsze i cieszące się wielką popularnością zjawisko astrofizyczne. Z tego powodu olsztyńskie obserwatorium astronomiczne od godz. 11 organizuje możliwość obserwacji zarówno w ogrodzie otaczającym obserwatorium, jak i na jego tarasie.

Na tarasie jednorazowo będzie mogło przebywać 25 osób, każdy może przebywać na szczycie obserwatorium kwadrans. Bilet na wejście na wieżę obserwatorium kosztuje 5 zł.

W Olsztynie początek zaćmienia Słońca będzie można obserwować od godz. 11.12. Faza maksymalnego częściowego zaćmienia przypadnie na godz. 12.20. Zakończenie obserwacji przypadnie o 13.40.

By pokazy teleskopowe zaćmienia Słońca mogły się odbyć potrzebna jest ładna pogoda i przejrzyste niebo. W razie dużego zachmurzenia oraz opadów atmosferycznych Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne rezerwuje sobie prawo do odwołania wydarzenia

– napisano w komunikacie.

Na profilu www.facebook.com/olsztynskie.planetarium będzie można oglądać transmisję zaćmienia.

Zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której właściwie go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną.

Zaćmienie Słońca może występować w różnych formach: może być częściowe, całkowite, obrączkowe czy hybrydowe. To, które będziemy mogli obserwować 25 października, zalicza się do zaćmień częściowych.

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w astronomia, planetarium, Olsztyn, obserwatorium astronomiczne, zaćmienie słońca
Kolorowe ściany olsztyńskiego szpitala [ZDJĘCIA]

Dżungla pełna egzotycznych zwierząt, podwodny świat, zaczarowany ogród czy wiejskie gospodarstwo - to tylko niektóre motywy grafik, które zdobią ściany Klinicznego Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej...

Zamknij
RadioOlsztynTV