Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obniża się stan wód na Żuławach Elbląskich

Bulwar w Elblągu podczas „cofki”. Fot. archiwum RO

Było zagrożenie spowodowane silnym wiatrem i tak zwaną cofką z Bałtyku.

W niedzielę wieczorem w kilku miejscach przekroczone były stany alarmowe. Starosta elbląski rozważał nawet wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego. Sytuacja się ustabilizowała i ostatecznie starosta zdecydował o monitorowaniu przez całą noc zagrożonych miejsc.

Obecnie woda ustępuje i np. w Dolnej Kępie w ujściu Nogatu do Zalewu Wiślanego spadła z poziomu alarmowego do ostrzegawczego. Podobnie na rzece Elbląg w Nowakowie i w Elblągu. Od północy ubyło tam około 15 cm wody, do stanów wysokich. W Tolkmicku nad Zalewem Wiślanym woda opadła o 20 cm.

– Mimo niebezpiecznej sytuacji, woda nie wyrządziła większych szkód – wyjaśnia Zygmunt Tucholski, zastępca wójta gminy Elbląga, która była najbardziej zagrożona w czasie cofki.

00:00 / 00:00

Bezpiecznie jest w zachodniej części Żuław Elbląskich na jeziorze Druzno i w jego okolicy. Wcześniej była tam bardzo niska woda, a wezbrana wiatrem fala nie spowodowała żadnych strat. Dziś w gabinecie wicewojewody Grażyny Kluge zorganizowano naradę przedstawicieli samorządów i służb ratunkowych. (mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bałtyk, cofka
Podwyższa się stan wód w rejonie Zalewu Wiślanego

Silny północno-zachodni wiatr spowodował tak zwaną cofkę w rejonie Zalewu Wiślanego w powiecie elbląskim. W kilku miejscach pomiary rzeki Elbląg i Nogat o kilka centymetrów przekroczyły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV