Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obniża się poziom wód w jeziorach. Jaka jest przyczyna?

Jezioro Pluszne. Fot. L. Tekielski

W Krainie Tysiąca Jezior – jak nazywany jest nasz region – jezior jest coraz mniej. I nie chodzi o ich liczbę, a powierzchnię, która z roku na rok maleje.

– Spowodowane jest to coraz mniejszym poziomem wód – powiedziała prof. dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk, szefowa Katedry Gospodarski Wodnej i Klimatologii UWM w Olsztynie.

Obniżenie sięga w niektórych jeziorach metra, a nawet więcej. Jest to zjawisko charakterystyczne dla całego pojezierza. To nie jest tak, że mamy tylko lokalny problem.

Jak dodała profesor Glińska-Lewczuk – niski stan wód potwierdzono także podczas ostatnich badań ponad 100 akwenów znajdujących się w obszarze Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej na południowej Warmii.

To, co zrobiło na mnie największe wrażenie, to Jezioro Pluszne. Tam odsłonięcie brzegów jest bardzo widoczne. Doskonale obrazują to odsłonięte korzenie olch.

Jako przyczyny takiego stanu rzeczy hydrolodzy wymieniają ocieplenie klimatu. Zwiększenie temperatury o około 2 stopnie jest powodem odparowywania wód i – w konsekwencji – spadku ich poziomu.

Autor: L. Tekielski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jeziora, poziom wód
Rozdzielono pieniądze na bezpieczeństwo wodne w regionie. Kto dostanie najwięcej?

450 tysięcy złotych trafi do organizacji zajmujących się bezpieczeństwem nad wodami Warmii i Mazur. Przekazane przez urząd marszałkowski pieniądze nie są wystarczające. W ocenie marszałka województwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV