Aktualności
Obchody na Warmii i Mazurach 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku Siewiernyj zginęło 96 osób. Nikt nie przeżył katastrofy
W całym kraju odbywają się uroczystości, upamiętniające Katastrofę Smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku. Prezydencki Tupolew samolot rozbił się, przy próbie lądowania, na smoleńskim lotnisku Siewiernyj.
Zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i przedstawiciele polskiej elity politycznej i wojskowej, którzy lecieli na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Były tam także osoby związane z Warmią i Mazurami: Grażyna Gęsicka, Maciej Płażyński, biskup Tadeusz Płoski oraz Aleksander Szczygło. Na pokładzie lecącego do Katynia TU-154 było 96 osób: 88 pasażerów i 8 członków załogi. Nikt nie przeżył katastrofy.
Na Warmii i Mazur odbywają się uroczystości 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
Olsztyn
Olsztyn upamiętnił ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Punktualnie o godzinie 8.41, kiedy to 7 lat temu rozbił się samolot z Parą Prezydencką i 94 osobami na pokładzie, przedstawiciele władz Olsztyna wraz z radnymi zapalili 96 zniczy. Jak mówił Piotr Grzymowicz, a także radni Halina Ciunel z PO i Jarosław Babalski z PiS, to wyjątkowy dzień.
Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego
Parlamentarzyści, władze województwa, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i kombatanci oraz uczniowie uczcili w Olsztynie 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 7. Katastrofy Smoleńskiej. Koło Pomnika Wolności Ojczyzny odczytane zostały nazwiska 96 ofiar tragedii z 2010 roku, a wojewoda warmińsko – mazurski – Artur Chojecki, wspominał m.in. tragicznie zmarłych, związanych z naszym regionem.
Warto o tym wspominać, to była delegacja państwowa, która leciała do Katynia aby uczcić elitę II RP. Wśród nich byli ludzie nam bliscy, którzy pochodzili z Warmii i Mazur. Wspomnę o ministrze Aleksandrze Szczygło, pani minister Grażynie Gęsickiej, ks bp Tadeuszu Płoskim, marszałku Macieju Płażyńskim. Pamiętamy i chcemy uczcić pamięć wszystkich
– powiedział wojewoda.
Po uroczystościach na Placu Solidarności, zebrani przenieśli się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie mogli wysłuchać wykładu dr Pawła Warota z Instytutu Pamięci Narodowej, zobaczyć występ zespołu z Liceum Akademickiego w Olsztynie i wysłuchać koncert patriotyczny rapera Tadeusza Polkowskiego „Tadka”.
Elbląg
Losy ofiar katastrofy smoleńskiej splotły się w tragiczny sposób z losami pomordowanych przez sowietów w Katyniu – podkreślali uczestnicy uroczystości w Elblągu. Siedem lat temu w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. W rocznicę tych wydarzeń elblążanie złożyli kwiaty i znicze pod Krzyżem Katyńskim, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.
Kętrzyn-Wilamowo
Ofiary Katastrofy Smoleńskiej upamiętniono na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo. Przy obelisku odbył się Apel Pamięci, odprawione zostało też nabożeństwo ekumeniczne z udziałem młodzieży, delegacji, pocztów sztandarowych, straży pożarnej, kompanii honorowej, orkiestry wojskowej, mieszkańców i duchownych różnych wyznań. Uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych.
Pisz
Skromny, ale niezwykle wymowny charakter miały obchody upamiętnienia 96 ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Piszu. Podobnie jak każdego roku od kilku lat również i dziś przed godz. 9.00 pod tablicą upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Piszu złożono kwiaty i zapalono znicze. Wcześniej w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę świętą w intencji ofiar, które pamiętnego dnia zginęły na pokładzie samolotu TU-154.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod tablicę przy rondzie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po krótkiej modlitwie głos zabrał Jerzy Wojciech Małecki. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zwracając się do mieszkańców, samorządowców i licznie zgromadzonej młodzieży wyraził przekonanie, że przyczyny katastrofy zostaną wyjaśnione.
Po tych słowach był czas na chwilę zadumy. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Hymn Polski.
(BSChromy/KOśko/Dawid Listowski/Aleksandra Olbryś/asocha)