Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O zmroku wstrzymano poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka. W akcji na Kisajnie bierze udział elitarna grupa płetwonurków

Jezioro Kisajno. Fot. fotolia

Wieczorem wstrzymano poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę nad ranem wypadł z motorówki na mazurskim jeziorze Kisajno. Akcja zostanie wznowiona rano.

Wtorek był trzecim dniem poszukiwań prowadzonych przez policyjnych wodniaków z Giżycka i Węgorzewa, straż pożarną, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i WOPR z Gdyni. Obszar poszukiwań rozszerzono o kolejne miejsca.

Jak powiedziała asp. Iwona Chruścińska z policji w Giżycku, poszukiwania nie przyniosły przełomu. Przed godziną 21 zawieszono je z powodu zapadającego zmroku. Dzisiejsze poszukiwania koncentrowały się na wodzie. Dzień wcześniej w akcji brali udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy przeczesywali brzegi jeziora.

Służby pracujące na Kisajnie używają specjalistycznego sprzętu do poszukiwań. Rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej st. kpt. Rafał Melnyk mówił, że uczestnicząca w akcji strażacka łódź jest wyposażona w sonary i robota do prac podwodnych.

Taki robot, kierowany przez operatora, może zejść głęboko pod wodę i penetrować dno w odległości do stu metrów od łodzi. Jest wyposażony m.in. w kamerę pozwalającą obejrzeć obiekty pod wodą. Jednocześnie ma własny sonar, który pozwala precyzyjnie nim kierować

Oprócz służb koordynowanych przez policję na Kisajnie w akcji uczestniczyła również Grupa Specjalna Płetwonurków RP, która specjalizuje się w lokalizacji osób zaginionych i ofiar utonięć.

Problem polega na tym, że do zbadania jest ogromny obszar. Nie wiadomo dokładnie, gdzie mogła wpaść do wody osoba, której szukamy. Staramy się wykonać nasze działania ze szczególną starannością

– powiedział Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Członkowie tej elitarnej grupy pracowali w 9-osobowym zespole. Trzech prowadziło badania z pokładu jednostki hydrograficznej, natomiast nurkowie byli gotowi, by w razie namierzenia obiektów przypominających ciało człowieka, zejść pod wodę i to zweryfikować. Sprawdzano kolejne obszary jeziora, wykluczając te już zbadane.

Rokus, który jest jednocześnie pełnomocnikiem wojewody warmińsko-mazurskiego ds. bezpieczeństwa na obszarach wodnych tego regionu, podkreślał dobrą współpracę z Państwową Strażą Pożarną i innymi służbami działającymi na Kisajnie. Powiedział też, że Grupa Specjalna Płetwonurków RP włączyła się w te poszukiwania „również na prośbę rodziny” zaginionego.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie potwierdziła w poniedziałek, że osobą poszukiwaną na jeziorze Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Dziś rzecznik prokuratury Krzysztof Stodolny przekazał, że na tym etapie śledczy nie informują o szczegółach sprawy i nie odnoszą się do doniesień medialnych.

Prokuratura nie ujawnia żadnych dowodów, które znajdują się w aktach sprawy.

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą, pustą łódź motorową. Silnik nie pracował, być może skończyło się paliwo. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu. Policja podawała, że odnaleziona na brzegu 27-letnia mieszkanka Łodzi była w dobrym stanie.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, policja, straż, jezioro, poszukiwania, wopr, MOPR, płetwonurek, nurek, Kisajno
Na jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka

Na mazurskim jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę nad ranem wypadł z motorówki. Akcja poszukiwawcza trwa już trzeci dzień i jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV