Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O wykorzystaniu unijnych pieniędzy i inteligentnych specjalizacjach w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn

O wykorzystaniu unijnych pieniędzy z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 rozmawiali goście Porannych Pytań. Na naszej antenie spotkali się: Sylwia Jaskulska z Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Grzegorz Kierozalski, szef sejmikowego klubu radnych PiS.

– Początkowo mieliśmy otrzymać o 500 milionów euro mniej – mówiła wicemarszałek Sylwia Jaskulska.

Twarde, merytoryczne negocjacje ze strony pana marszałka dały efekt taki, że jesteśmy regionem o najwyższym w Polsce wskaźniku kwoty środków per capita. Zmniejszy się liczba obszarów interwencji – było ich 11, w obecnej perspektywie teraz będzie 5 głównych celów.

Grzegorz Kierozalski twierdzi z kolei, że za większą ilością środków dla warmińsko-mazurskiego stoją też posłowie PiS.

To też duży wkład posłów Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie posła Babalskiego i posła Krasulskiego, którzy wielokrotnie interweniowali, żeby dodatkowe środki pozyskać. Wracając do podziału pieniędzy – przykro nam jest, że takiej „szczotki” podstawowej nie mamy na jakie cele pierwotnie te środki są przygotowywane.

Województwo warmińsko-mazurskie po podziale funduszy unijnych na programy regionalne, uzyskało kwotę ponad 1,7 mld euro. To najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, porównując wszystkie regiony.

Inteligentne specjalizacje

Czy region będzie miał kolejną, inteligentną specjalizację? Są pomysły, bo strategia rozwoju regionu była skupiona także wokół turystyki zdrowotnej. Istniejące inteligentne specjalizacje to: ekonomia wody, żywność wysokiej jakości oraz drewno i meblarstwo.

Grzegorz Kierozalski, szef klubu radny PiS w sejmiku zastanawiał się nad potrzebą wykorzystania „inteligentnych specjalizacji”.

Generalnie trzeba się zastanowić w ogóle nad kierunkiem rozwoju naszego województwa, bo możemy dokładać bardziej lub mniej inteligentnych specjalizacji. Ostatnie trzy perspektywy finansowe, unijne, które dawały naszemu województwu dużo szans, nie doprowadziły do żadnych rezultatów. Nasze województwo się wyludnia.

W ocenie Sylwii Jaskulskiej z zarządu województwa to przedsiębiorcy pokazali, że na inteligentnych specjalizacjach można skorzystać i za ich pośrednictwem zawalczyć o spore dofinansowania z Unii. Wicemarszałek dodaje, że wspomniana „turystyka zdrowotna” może być ciekawym kierunkiem rozwoju regionu.

Należy się skupić na zdrowiu. Nad tym pracujemy. To nie jest tak, że z marszu można zmieniać i dodać kolejną inteligencję. To też wynika z potrzeb. Myślę, że warto mówić o zdrowiu, dlatego że statystyki są nieubłagane.

Na naszej antenie Sylwia Jaskulska zasugerowała, że w regionie mogłoby powstać np. Centrum Zdrowia Kobiet.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Sylwia Jaskulska, Grzegorz Kierozalski, unijne pieniądze
Pijany kierowca zatrzymany. Pomogła szybka reakcja świadków

Dużym poczuciem odpowiedzialności wykazali się kierowcy, którzy na jednym z olsztyńskich skrzyżowań zatrzymali 22-latka. Mężczyzna jechał całą szerokością ulicy. Świadkowie podejrzewali, że kierowca skody może być...

Zamknij
RadioOlsztynTV