Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O współpracy transgranicznej w Mikołajkach. Zakończył się Europejski Kongres Samorządów

VI Europejski Kongres Samorządów, Mikołajki

Reforma systemu samorządowego w Polsce i współpraca transgraniczna na poziomie samorządów. Wieczorem w Mikołajkach zakończyły się debaty Europejskiego Kongresu Samorządów.

Reforma systemu samorządowego

Reforma systemu samorządowego w Polsce jest przykładem skutecznej transformacji na szczeblu lokalnym. Jeden z paneli poświęcono sytuacji lokalnych władz w krajach sąsiadujących z Polską od strony wschodniej.

Były radny miasta Grodna, a obecnie prezes fundacji Białoruski Dom Aleś Zarembiuk wskazywał, że w tym kraju mieszkańcy nie biorą udziału we współdecydowaniu o swoich regionach.

Po objęciu rządów przez Aleksandra Łukaszenkę system został zmieniony. Od tamtego czasu nie można już mówić o samorządzie terytorialnym. Są władze lokalne, które podporządkowane są centrali. Na Białorusi jest całkowita centralizacja. Jeśli chodzi o przyszłą Białoruś, to bardzo potrzebujemy polskiego doświadczenia.

00:00 / 00:00

Reformy struktur lokalnych przeprowadzono w tym roku na Ukrainie. Znaczące zmniejszenie jednostek samorządu ma pozwolić na budowę silniejszych regionów zdolnych realizować część zadań wykonywanych przez władze centralne – mówił wiceszef Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Oleg Dubisz.

Tylko w tym roku z ponad 11 tysięcy samorządów zostało 1140. Jest to ściśle związane z przyjściem nowych ludzi. Uważam, że to pozytywny proces i prędzej czy później Ukraina powtórzy polski sukces reformy decentralizacji.

00:00 / 00:00

Reformę samorządową w Polsce wprowadzono w 1999 roku. Przywrócono wtedy powiaty, a liczbę 49 województw zmniejszono do 16.

Współpraca transgraniczna na poziomie samorządów

W Mikołajkach dyskutowano dziś także o współpracy transgranicznej na poziomie samorządów. Doświadczeniami dzielili się między innymi przewodniczący władz lokalnych z północy i wschodu Polski.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślił, że miasto oferuje miejsca pracy ponad tysiącu obywatelom Ukrainy. Region jest również centralnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym mniejszości litewskiej w Polsce. Dodał, że na tym korzystają także miejscy przedsiębiorcy.

00:00 / 00:00

W ostatnich latach znacząco zmniejszyły się relacje handlowe przedsiębiorców z Warmii i Mazur z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. To z uwagi na pandemię, a także sytuację geopolityczną

– wyjaśnił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

00:00 / 00:00

VI Europejski Kongres Samorządów. Fot. TT G.M. Brzezin

O Polskim Ładzie podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach

Autor: K. Kantor/A. Skrago za IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, mikołajki, współpraca transgraniczna, Europejski Kongres Samorządów
Prezent zamiast mandatu? Takie rzeczy tylko w mikołajki

Policjanci z Komedy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podczas patroli drogowych wręczali kierowcom w poniedziałek prezenty - oczywiście związane z bezpieczeństwem na drodze. Jak powiedział nam sierż....

Zamknij
RadioOlsztynTV