Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

„O tych ofiarach nie możemy zapomnieć”. 77 lat temu oddziały UPA barbarzyńsko wymordowała Polaków na Wołyniu

Fot. A.Pastuszka

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach.

77 lat temu UPA przy współudziale ludności ukraińskiej zaatakowała 99 miejscowości, w których żyli Polacy. Dzień ten zyskał miano „krwawej niedzieli”.

Polacy mieszkający na kresach wschodnich zostali zamordowani bez powodu – mówi Natalia Warda prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna i Kresów Południowo-Wschodnich.

00:00 / 00:00

Historycy obliczają, że w „krwawą niedzielę” mogło zginąć około 8 tysięcy Polaków, głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy i nabożeństw.

Według szacunków badaczy, ludobójstwo na Wołyniu w latach 1943-1945 pochłonęło około 50 – 60 tysięcy polskich ofiar, zaś ukraińskie czystki na Kresach i w Małopolsce Wschodniej od 100 do 200 tysięcy Polaków oraz niewielką liczbę ratujących ich Ukraińców.

Rocznicowe obchody zorganizowano w Elblągu i Olsztynie.

W Elblągu przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na skwerze Rotmistrza Witolda Pileckiego, odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

To był mroczny czas w dziejach historii – przypomniał podczas uroczystości Stanisław Seroczyński ocalały mieszkaniec województwa wołyńskiego. W byłym województwie wołyńskim wiele miejscowości zamieszkanych przez Polaków przestało istnieć. Dzisiaj nie ma po nich śladu. O tych ofiarach nie możemy dzisiaj zapomnieć – apelowali uczestnicy obchodów.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

W Olsztynie przypomniano, że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu w 2016 roku. Historyk IPN w Olsztynie Krzysztof Kierski przypomina, że oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały jednocześnie ponad sto wsi zamieszkiwanych przez Polaków. Na akcję wybrano niedzielę, a ludność była mordowana w kościołach.

00:00 / 00:00

Zbrodnia nacjonalistów ukraińskich na ludność polską kwalifikowana jest przez Instytutu Pamięci Narodowej jako ludobójstwo. Przeprowadzona została na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia.

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Fot. A.Pastuszka

Autor: A.Pastuszka/A.Skrago
Reakcja: B.Świerkowska- Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Olsztyn, Ukraina, Rzeź Wołyńska, ludobójstwo
Fabryka Michelin połączona z obwodnicą. Dzięki temu kilka tysięcy mniej ciężarówek będzie wjeżdżało do Olsztyna

Nawet 4 i pół tysiąca samochodów mniej, w ciągu miesiąca, będzie wjeżdżało do Olsztyna. Fabryka Michelin, otwierając nową bramę wjazdowa do centrum logistycznego od ulicy Bublewicza,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV