Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O tych co…

Znicze. Fot. pixabay.com

Mija czas, mijają lata, nadchodzi kolejny listopad, a ja jak zwykle przeglądam swoje notatki, szukam imion i nazwisk tych, którzy odeszli i już nie zagrają żadnej roli, nie napiszą nowej książki, nie pojawią się na scenie, by przypomnieć swoje największe przeboje.

Takie są niestety odwieczne prawa natury, tak jest skonstruowany świat. Ktoś się rodzi, ktoś odchodzi. Tu w tym miejscu wspominamy osoby związane z produkcją filmową: aktorów, kompozytorów muzyki filmowej, reżyserów. Niestety, wielu z nich z kręgu szeroko rozumianego świata filmu odeszło, to był trudny okres dla środowiska filmowego. Pożegnaliśmy wiele wybitnych osobistości światowego kina, to oni zmieniali i tworzyli współczesne kino, światowe i polskie.

Właśnie zacznijmy od Polski, wszak nasze kino jest dla nas najważniejsze. Pożegnaliśmy kilku reżyserów filmowych: Kazimierza Kutza, Janusza Kondratiuka, Ryszarda Bugajskiego, Stanisława Jędrykę, Pawła Kędzierskiego, Andrzeja Trzos-Rastawieckiego. Operatorów filmowych: Witolda Sobocińskiego, Jerzego Wójcika, Wiesława Zdorta. Aktorów: Jana Kobuszewskiego, Zofię Czerwińską, Tadeusza Plucińskiego, Marię Dunowską, Dorotę Kwiatkowską. Nie żyje producent filmowy Piotr Woźniak-Starak, odszedł od nas niezwykły filmowy głos, lektor filmowy, Janusz Kozioł. To nasi, a co z resztą świata?

Oczywiście już ich przypominam. Zacznę od znanych i popularnych aktorów. Zmarł Bruno Ganz, szwajcarski aktor, genialny w roli Hitlera w „Upadku”, pożegnał się z nami znakomity holenderski aktor Rudger Hauer – replikant z „Łowcy androidów”. Odeszli ulubieńcy szerokiej widowni, popularni aktorzy serialowi: Luke Perry, Jan-Michael Vincent, Robert Forster, Max Wright, legendy wielkiego ekranu: Doris Day, Bibi Anderson, Rip Torn, Peter Mayhew, to on grał Chewbaccę w Gwiezdnych Wojnach. Zmarli wybitni filmowcy: Bernardo Bertolucci, Franco Zefirelli, Penny Marshall, Agnes Varda, oraz kompozytorzy muzyki filmowej: Francis Lai(Love Story), Michel Legrand (Parasolki z Cherbourga), Andre Previn (My Fair Lady).

Drodzy Państwo, Wielcy Artyści odeszli, ale zostały ich dzieła i my widzowie.

 

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, aktorzy, Wszystkich Świętych
Od czwartku zmieni się organizacja ruchu w Olsztynie. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych zmieniona będzie organizacja ruchu w sąsiedztwie olsztyńskich cmentarzy. Zmiany będą obowiązywały od g. 23.30 w czwartek (31.10) do g....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV