Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O ptasiej grypie i wpisie wicemarszałka Terleckiego rozmawiali posłowie z Warmii i Mazur

– Mam nadzieję, że ptasia grypa zamiera – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Jerzy Małecki. Wiceprzewodniczący Sejmowej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekonywał, że działania rządu są adekwatne do sytuacji.

Mam nadzieję, że nowych ognisk już nie będzie. Uważam, że rząd Polski stanął na wysokości zadania. Tylko jeszcze raz podkreślę – nie można było tego zrobić w ciągu 1-2 dni. Niestety od nas żądali, żebyśmy zrobili to natychmiast. Patrząc po kilku tygodniach – uważam, że stanęliśmy na wysokości zadania

– tłumaczył Jerzy Małecki.

Poseł PSL Zbigniew Ziejewski podkreślił, że w skali regionu, ale też i całego kraju starty hodowców są ogromne.

Są ogromne straty dla hodowców. Wynoszą dzisiaj ponad 500 mln zł. Mamy w budżecie zaplanowanych na ASF i ptasią grypę 436 mln. Te środki są niewystarczające, musimy się zwrócić do Unii Europejskiej o pomoc, żeby wszystkim rolnikom wypłacić odszkodowania.

Od początku roku w województwie warmińsko-mazurskim służby weterynaryjne odnotowały 36 ognisk ptasiej grypy. Najwięcej było ich w powiecie nowomiejskim. Łącznie zutylizowano w regionie 580 tysięcy ptaków.

– Rząd Polski wspiera działania opozycyjne na Białorusi – oświadczył poseł Jerzy Małecki. Odniósł się do wpisu wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego krytykującego Swietłanę Cichanouską za spotkania z polską opozycją i jej zapowiedzią udziału w organizowanym w Olsztynie przez Rafała Trzaskowskiego Camp Polska.

Jeżeli chodzi o wpis pana marszałka, to uważam, że był niefortunny, ale rozumiem też trochę intencję. Jeżeli pani Cichanouska przyjeżdża i uczestniczy w spotkaniu stricte politycznym i zapowiada dalsze uczestniczenie w spotkaniach stricte politycznych z opozycją, to ten wpis, który uważam za niefortunny, też troszeczkę rozumiem pana marszałka.

Poseł Zbigniew Ziejewski także uważa, że wpis wicemarszałka Terleckiego nie był potrzebny.

Wszystkie partie opozycyjne uważają, że ten wpis pana marszałka Terleckiego jest niefortunny, zarówno PO, PSL, Lewica i Konfederacja. To nie są partie antydemokratyczne. Dlatego ten wpis pana marszałka jest komentowany wręcz negatywnie.

Ryszard Terlecki kilka dni temu napisał na Twiterze: Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Jerzym Małeckim i Zbigniewem Ziejewskim


00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w marszałek, video, Jerzy Małecki, ptasia grypa, Zbigniew Ziejewski, Ryszard Terlecki
Obchody 30. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Olsztyna. Wideo transmisja mszy przy krzyżu papieskim

Dokładnie 30 lat temu, 6 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II odprawił mszę w Olsztynie w parku przy stadionie Stomilu. Na pamiątkę tego nabożeństwa, w tym...

Zamknij
RadioOlsztynTV