Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody 30. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Olsztyna. Wideo transmisja mszy przy krzyżu papieskim

Dokładnie 30 lat temu, 6 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II odprawił mszę w Olsztynie w parku przy stadionie Stomilu. Na pamiątkę tego nabożeństwa, w tym samym miejscu, odbyła się uroczysta msza, której przewodniczył metropolita warmiński.

Wierni wspominali wydarzenia sprzed 30 lat.

Nie powinniśmy zapominać słów, jakie Jan Paweł II skierował do nas w Olsztynie 30 lat temu – mówił metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, który podkreślił wagę tego historycznego wydarzenia.

Nabożeństwo odbyło się przy krzyżu papieskim, który pozostał po ołtarzu zbudowanym 30 lat temu. I właśnie o krzyżu mówił w homilii arcybiskup senior Edmund Piszcz, który przygotowywał wówczas wizytę papieża w Olsztynie. Arcybiskup Piszcz nawiązywał do trzech krzyży na Golgocie podczas ukrzyżowania Chrystusa.

00:00 / 00:00

Podczas wizyty w Olsztynie Jan Paweł II odwiedził powstające wtedy seminarium duchowne w Redykajnach. W olsztyńskiej katedrze papież spotkał się z inteligencją katolicką, ludźmi kultury i nauki, a w szpitalu dziecięcym odwiedził małych pacjentów. Wśród nich był pan Piotr.

00:00 / 00:00

Przesłaniem całej pielgrzymki do Polski był dekalog. W Olsztynie, w odniesieniu do 8 przykazania: nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, papież sformułował naukę wokół fundamentalnego znaczenia prawdy. Na pamiątkę tego nabożeństwa, koło kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej przy ulicy Pana Tadeusza powstał krzyż papieski, który w ostatnich miesiącach został odnowiony, specjalnie na 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Olsztynie.

W sobotę dla upamiętnienia wizyty Jana Pawła II w Olsztynie, w seminarium Hosianum otwarto wystawę, na której można oglądać papieskie pamiątki. Wystawa będzie czynna do 16 października.

Jan Paweł II w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, fot. Zofia Barankiewicz

Autor: W.Chromy/A. Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, papież, wystawa, Jan Paweł II, Msza święta, transmisja, video, uwaga, wideo, krzyż papieski
Polskie legendy na wystawie w Ełku. Kukiełki można oglądać w wagonie kolejki wąskotorowej

Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało wystawę poświęconą legendom polskim. Ekspozycję można bezpłatnie oglądać w wagonie kolejowym na stacji kolejki wąskotorowej. Jak mówi Magdalena Szumska z ełckiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV