Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O proteście przeciwko budowie składowiska odpadów w Śliskiej Sprawie

Fot. Stowarzyszenie Nasz Bisztynek

Część mieszkańców gminy Bisztynek i radnych protestuje przeciwko uruchomieniu składowiska odpadów w Sękitach. Ma ono powstać na działce, którą kupiła w przetargu spółka AlterVita z Nowej Soli. O historii konfliktu w Śliskiej Sprawie.

Spółka zapłaciła za nią gminie 20 milionów złotych. Do Sękit mają być zwożone m.in. pozostałości po odpadach ze spalarni w całym kraju, także z Olsztyna, które mają być przerabiane na materiały do budowy dróg. Protestujący obawiają się, że trafi do nich także to wszystko, czego nie da się już przerobić i będą to bardzo szkodliwe substancje.

Stowarzyszenie Nasz Bisztynek zebrało ponad tysiąc podpisów mieszkańców gminy pod petycją przeciwko planowanej budowie składowiska odpadów. Natomiast burmistrz Bisztynka Marek Dominiak uważa, że te wszystkie działania to element kampanii przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Posłuchaj audycji Wojciecha Chromego i Leszka Tekielskiego

00:00 / 00:00

Stanowisko AlterVity w sprawie planów inwestycyjnych

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie się tą sprawą. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu uda się sprostować wiele nieprawdziwych lub nieprecyzyjnych informacji, które rozpowszechniane są w mediach społecznościowych.

Firma AlterVita planuje zbudowanie nowoczesnej i bezpiecznej instalacji do przerobu i zestalania odpadów, która w 100 proc. wpisuje się w zasady gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce.

Altervita wygrała jawny, nieograniczony przetarg na teren przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego na gospodarkę odpadami. Sąsiaduje on z gminnym składowiskiem odpadów komunalnych, które wymaga rekultywacji, czym nota bene nasza firma może się profesjonalnie zająć, jeśli taka będzie decyzja władz gminy.

Instalacje, które planujemy zbudować, będą pracować w obiegu zamkniętym – oddziaływanie przedsiębiorstwa nie wykroczy za teren działki, na której się znajdują. Produktem finalnym będą przede wszystkim materiały do budowy dróg a w znacznie mniejszej części odpady zestalone, nieszkodliwe i obojętne dla środowiska.

Odpady, które będą przerabiane przez Altervitę, to przede wszystkim odpady poprocesowe z instalacji termicznego przekształcania odpadów. Powstanie ich 12 w kraju, a najbliższa – jak już pisaliśmy – w Olsztynie. Są to głównie popioły i żużel. Chcemy, aby przyjmowane odpady pochodziły przede wszystkim z Olsztyna. Nie będą to odpady komunalne ani organiczne. Na pewno nie będą pochodzić z zagranicy, wbrew obawom niektórych.

Wbrew krążącym opiniom nie będzie to największe składowisko odpadów i największa instalacja do ich przetwarzania w regionie, ale z pewnością będą one jednymi z najbardziej nowoczesnych i bezpiecznych w kraju.

Proces budowy instalacji przetwarzającej odpady wymaga wielu zgód i decyzji odpowiednich organów państwowych i samorządowych. Ich wydanie uzależnione jest od wyników szczegółowych badań i kontroli już na etapie planowania inwestycji. Najważniejsze z nich to decyzja środowiskowa, która potwierdza spełnienie wszelkich obowiązujących norm w zakresie ochrony środowiska, a także wpisanie zakładu przetwarzania odpadów do Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami. Tu nie ma mowy o żadnej dowolności, czy samowoli.

Jesteśmy dopiero na początku drogi uzyskiwania tych decyzji. Uruchomienie zakładu to kwestia nie miesięcy, a lat. Oznacza to, że żadne rozstrzygnięcia nie zapadną przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Nie chcemy aby temat tak ważnej inwestycji był wykorzystywany w kampanii wyborczej.

O naszych planach od początku informujemy publicznie. Odbyliśmy kilkanaście spotkań m.in z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, z Burmistrzem Bisztynka i jego współpracownikami oraz z Prezesem Zarządu Spółki „Sękity”. Zostaliśmy także zaproszeni do prac nad wojewódzkim planem gospodarki odpadami – kluczowym dokumentem dla polityki odpadowej w regionie. 21 listopada ubiegłego roku uczestniczyliśmy w posiedzeniu połączonych komisji Rady Miasta, na którym szczegółowo omówiliśmy nasze zamierzenia i odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania formułowane zarówno przez radnych, jak i biorących udział w spotkaniu mieszkańców.

Kwota 20 mln zł za zakup terenu to bardzo istotna pozycja w budżecie gminy Bisztynek, która może zostać przeznaczona na inwestycje, projekty ważne społecznie. Dodatkowo (niezależnie od sprzedaży samej działki) dla gminy inwestycja AlterVity oznacza coroczne milionowe przychody. Siedziba firmy zostanie przeniesiona do Bisztynka (wpływy z CIT). Ponadto 50 proc. opłaty marszałkowskiej od każdej tony przyjętych odpadów wraca do gminy.

Kolejna korzyść dla społeczności lokalnej to miejsca pracy – AlterVita chce szukać pracowników wśród lokalnych mieszkańców oraz współpracować z lokalnymi firmami – m.in. budowlanymi oraz transportowymi.

Informacje przesłane już po emisji audycji przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Zarząd Województwa w zakresie swoich kompetencji ma planowanie gospodarki odpadami wszystkich rodzajów na terenie województwa poprzez opracowywanie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO).

W 2015 roku rozpoczęły się prace nad opracowaniem Planu gospodarki odpadami dla województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2016-2022. W związku z planowaną przez miasto Olsztyn budową spalarni odpadów z przetwarzania odpadów komunalnych i po dokonanej analizie ilości wytwarzanych odpadów z procesów termicznych i mocy przerobowych istniejących w województwie instalacji autorzy dokumentu zidentyfikowali problem polegający na braku w województwie instalacji do zagospodarowania odpadów z termicznego przetwarzania odpadów, w tym z planowanej spalarni w Olsztynie (ilość powstających odpadów to ok. 30% odpadów przyjętych do przetworzenia, są to w dużej części odpady niebezpieczne).

W przyjętym w grudniu 2016 r. planie gospodarki odpadami ujęty został problem: brak instalacji do unieszkodliwiania odpadów z termicznego przekształcania odpadów, a w kierunkach działań ujęte zostało działanie: budowa instalacji do unieszkodliwiania odpadów z termicznego przekształcania odpadów.

Jedynym inwestorem, który chciał się podjąć budowy takiej instalacji była Gmina Bisztynek i Międzygminny Zakład Kompleksowego Przerobu Odpadów Komunalnych Sękity Sp. z o.o. w Bisztynku. W związku z tym, do planu inwestycyjnego będącego załącznikiem WPGO, wpisane zostało przedsięwzięcie: Budowa składowiska odpadów z procesu termicznego przekształcania o pojemności 158 000 m3 w gminie Bisztynek przyjmujące odpady z grupy 10 i 19 01.

Podsumowując, inwestycja budowy składowiska jest ujęta w aktualnie obowiązującym planie gospodarki odpadami dla województwa i jest zgodna z polityką województwa w tym zakresie.

Przedstawiciele spółki Altervita, która kupiła teren, gdzie była planowana ww. inwestycja, odbyli nieformalne spotkanie w Departamencie Ochrony Środowiska, podczas którego zasięgali informacji na temat treści wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i ujęcia w nim budowy składowiska. Zainteresowanym udzielono informacji, o której mowa powyżej.

Jednocześnie Prezes Zakładu Kompleksowego Przerobu Odpadów Komunalnych Sękity Sp. z o.o. w Bisztynku, który jest członkiem Grupy Roboczej ds. aktualizacji WPGO, poprosił o możliwość udziału przedstawicieli spółki Altervita (na własny koszt) w posiedzeniu Grupy, w celu zarysów planów rozwojowych i inwestycyjnych odnoszących się do instalacji znajdujących się lub mających powstać na terenie Gminy Bisztynek, w związku z wygranym przez spółkę przetargiem.

Ostatecznie na posiedzeniu grupy roboczej pojawił się jeden z Członków Zarządu spółki, który w kilku zdaniach zaprezentował plan budowy instalacji do zestalania (unieszkodliwiania) odpadów z termicznego przekształcania odpadów i składowiska do składowania zestalonych odpadów.

Po spotkaniu do urzędu marszałkowskiego wpłynął formalny wniosek o wpis ww. inwestycji do aktualnie opracowywanego planu gospodarki odpadami na lata 2023-2028. Warto podkreślić, że w województwie nadal istnieje problem braku takiej instalacji, a spalarnia odpadów już funkcjonuje.

Szymon Tarasewicz Kierownik Biura Prasowego Rzecznik Prasowy

Autor: W. Chromy/L. Tekielski
Redakcja: M. Rutynowski/BSC

Przeczytaj poprzedni wpis:
Znaleźli skarb datowany na pierwsze wieki naszej ery

Skarb z okresu wpływów rzymskich - datowany na I-III wiek naszej ery, znaleźli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz. Jak powiedział nam jeden z poszukiwaczy Adam...

Zamknij
RadioOlsztynTV