Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O obietnicach wyborczych, tarczy antykryzysowej 4.0 i bonie turystycznym w My Wy Oni. Posłuchaj audycji

Debata w Radiu Olsztyn

O obietnicach wyborczych kandydatów na prezydenta, kolejnej odsłonie tarczy antykryzysowej i bonie turystycznym. Dziś w audycji My, Wy, Oni spotykamy się z przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych.

Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

  • Krzysztof Krzyżaniak z warmińsko-mazurskiej Solidarności,
  • Jarosław Szunejko – przewodniczący Rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego,
  • Rafał Laskowski z Warmińsko–Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych,
  • Wiesław Łubiński – kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club.

TEMAT 1

Andrzej Duda promuje publiczne inwestycje jako gwarancję utrzymania wielu miejsc pracy, wciąż podnosi też kwestie transferów społecznych. Rafał Trzaskowski otwarcie mówi o konieczności zaniechania pewnych inwestycji, mówi za to o wyrównywaniu szans na rynku pracy. Władysław Kosiniak-Kamysz od dłuższego czasu proponuje emeryturę bez podatku. Krzysztof Bosak mówi o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do dwunastokrotności pensji minimalnej, Szymon Hołownia proponuje pół roku bez podatków, całkowitą likwidację podatku dochodowego sugeruje Stanisław Żółtek, a na przykład Robert Biedroń zapewnia, że wprowadzi minimalną emeryturę na poziomie 1600 złotych.

Które z tych wymienionych, ale nie tylko wymienionych, postulatów i obietnic uważają goście Marka Lewińskiego za godne zauważenia, a jakie uznają za nietrafione albo wręcz absurdalne?

TEMAT 2

Czwarta odsłona rządowego pakietu antykryzysowego to przede wszystkim wsparcie dla firm, które z powodu koronawirusa mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej. W Tarczy 4.0 znalazły się również rozwiązania, które wspierają samorządy, a także zapisy, które mają uniemożliwić przejmowanie rodzimych spółek przez kapitał spoza Unii Europejskiej.

Czyli tak: na dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową, zostanie przeznaczonych około 570 mln złotych. Rząd szacuje, że wygeneruje to pożyczki o wartości ponad 30 mld złotych. Zgodnie z ustawą umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia.

Ustawa wprowadza też przepisy dotyczące wakacji kredytowych umożliwiające m.in. zawieszenie spłaty kredytu maksymalnie do trzech miesięcy. Rozwiązanie będzie dotyczyć osób, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca bieżącego roku.

TEMAT 3

Sejm przyjął prezydencką ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Przewiduje ona, że na każde dziecko w rodzinie będzie przysługiwało 500 złotych do wykorzystania w celu turystycznym.

Bon będzie udostępniany w systemie teleinformatycznym ZUS. Po aktywacji numer bonu zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta. Bonem turystycznym będzie można płacić za usługi hotelarskie, wycieczki i wyjazdy. Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać około sześć i pół miliona osób. Bon będzie ważny do marca 2022 roku. Za przyjęciem ustawy głosowało 424 posłów, przeciw – 16 , wstrzymało się 12.

Posłuchaj audycji My Wy Oni

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w związkowcy, pracodawcy, My Wy Oni, bon turystyczny
Powszechny bon turystyczny lekiem na kryzys branży. Janusz Cichoń chce, by Polacy wypoczywali w kraju przez cały rok

Przeforsowana przez rząd PiS forma pomocy turystyce nie poprawi sytuacji tej gałęzi gospodarki - uważa poseł Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej. Chodzi o bony w wysokości...

Zamknij
RadioOlsztynTV