Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O higienie rąk w cyklu „Pierwszy dzwonek”

Fot. P. Getka

Według statystyk co 8 Polak nie myje rąk przed jedzeniem. Połowa mężczyzn i co 4 kobieta, nie robią tego po wyjściu z toalety.

Chcąc zminimalizować ryzyko zarażenia i infekcji, powinniśmy myć ręce przez minimum pół minuty, z mydłem w ciepłej wodzie.

Od kilku dni na antenie Radia Olsztyn podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie uczniów, którzy za trzy dni wrócą do szkół. Do tej pory analizowaliśmy m.in. dietę dzieci, miejsce do nauki oraz uczniowskie plecaki. Dziś w Bliższych Spotkaniach skupiamy się na higienie rąk, która w dużym stopniu odpowiada za nasze zdrowie.

– A to właśnie dorośli dają przykład młodszym – podkreślił Piotr Śmigiel z wojewódzkiej stacji sanepidu w Olsztynie.

Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim nie zimna woda, ani gorąca – parząca. No i mydło. Druga sprawa – nie mówmy dziecku, żeby wytarło rączki w spodnie czy bluzkę, sami też tego nie róbmy. Powinno się rączki wytrzeć po myciu albo w ręcznik jednorazowy, albo, jeśli mamy, to w swój ręcznik.

00:00 / 00:00

Takie zdrowe nawyki są bardzo ważne, ponieważ na naszych dłoniach potrafi żyć nawet dziesięć tysięcy drobnoustrojów.

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, higiena
Czy wypoczywające w regionie dzieci są bezpieczne? Służby odpowiadają

- Dzieci wypoczywające w naszym regionie są bezpieczne - twierdzą służby. Kolonie i obozy wakacyjne w województwie warmińsko-mazurskim odbywają się niemal bez uchybień. Przypomnijmy, że każdy...

Zamknij
RadioOlsztynTV