Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

NSA zajmie się wygaszeniem mandatu burmistrza Olecka

Burmistrz Olecka Wacław Olszewski złożył skargę kasacyjną w sprawie wygaszenia jego mandatu przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Skargę rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny.

Według CBA samorządowiec złamał ustawę antykorupcyjną. W październiku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Olszewskiego na decyzję o wygaszeniu mu mandatu burmistrza, którą w marcu podjął wojewoda. Sąd podzielił ocenę wojewody, że samorządowiec złamał ustawę antykorupcyjną, ponieważ pełnił jednocześnie funkcję prezesa zarządu koła łowieckiego „Sarna”, które prowadziło działalność gospodarczą. Wyrok jest nieprawomocny.

We wtorek (20 grudnia) Olszewski poinformował, że złożył skargę kasacyjną, bo całkowicie nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak mówił, liczy, że wygra przed NSA w Warszawie. Ocenił, że w przypadku przepisów antykorupcyjnych intencją ustawodawcy nie było pozbawianie samorządowców mandatów w takich sytuacjach jak jego. Zapewnił, że kierowanie kołem łowieckim traktował wyłącznie jako działalność społeczną i nie pobierał za to wynagrodzenia.

Olecki samorządowiec może pełnić swoją funkcję, dopóki procedura prawomocnie się nie zakończy. Jeżeli wyrok NSA będzie dla niego niekorzystny, zostanie wyznaczony komisarz, który przejmie obowiązki burmistrza do czasu przedterminowych wyborów.

Według ustaleń delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku, burmistrz od kwietnia 2010 r. do stycznia 2016 r. pełnił funkcję prezesa koła „Sarna”, które co roku uzyskiwało przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny czy udostępniania strzelnicy myśliwskiej i było podatnikiem VAT. W ocenie CBA naruszało to ustawowy zakaz łączenia funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wojewoda warmińsko-mazurski musiał wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu burmistrza, bo dwukrotnie nie zrobiła tego w ustawowym terminie olecka rada miasta. O podjęcie takiej uchwały przez radnych wnioskowało pod koniec ubiegłego roku CBA. W lutym tego roku o to samo wystąpił wojewoda.

Zgodnie z przepisami, wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony jest ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej. Samorządowiec jest obowiązany w ciągu 3 miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

 

(pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w CBA, burmistrz, OLecko, NSA, Wacław Olszewski
Po akcji CBA gminą Stawigudą kieruje zastępca wójta

Nie milkną komentarze w sprawie zatrzymania przez CBA wójt Stawigudy Ireny D., sekretarza tej gminy Iwony K. oraz inspektora olsztyńskiej delegatury NIK. W czwartek (1 grudnia)...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV