Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowy taryfikator mandatów. Czy zdyscyplinuje kierowców?

Fot: PAP/D. Delmanowicz

Od początku stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Znacząco wzrosły kwoty mandatów między innymi za przekroczenie dozwolonej prędkości. To kolejna zmiana w ostatnich miesiącach, która ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Czy wysokie mandaty sprawią, że kierowcy zdejmą nogę z gazu?

Zmiany w taryfikatorze wykroczeń drogowych przynajmniej na razie powściągają krewkich kierujących – informuje aspirant Tomasz Markowski z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Kierowcy reagują na zmianę przepisów. Tak jest choćby ze zmianą z czerwca ubiegłego roku. Dotyczyła ona zasad ustępowania przez kierowców pierwszeństwa pieszym na przejściach i w rejonie przejść. Ta zmiana spowodowała w regionie spadek liczby wypadków z udziałem pieszych na przejściach. Liczymy, że również w tym przypadku wprowadzone zmiany – wzrost stawek w taryfikatorze – spowodują, że kierowcy łagodniej będą traktować pedał gazu w swoich samochodach.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, od początku roku policjanci zatrzymali w regionie i ukarali wyższymi mandatami już kilkunastu kierowców.

37-latek na obwodnicy Elbląga rozpędził swoje auto do ponad 154 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Został ukarany mandatem w wysokości 2 tys. zł i 10 punktami karnymi. W Olsztynie policjanci pracowali na miejscu kolizji, w której 55-letni kierujący samochodem osobowym potrącił 37-latkę przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych. Na szczęście kobieta nie doznała poważnych obrażeń. Kierowca, zgodnie z aktualnym taryfikatorem, został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym

– mówi Tomasz Markowski.

00:00 / 00:00

Policja przypomina, że nowy taryfikator mandatów dotyczy nie tylko kierowców aut, ale także rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz pieszych.

NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW

Widełki mandatowe kończą się na przekroczeniu prędkości o ponad 70 km/h – 2500 złotych, ale warto pamiętać, że wtedy policjant może skierować wniosek do sądu, a tam kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o mandaty za przekroczenie prędkości do 30 km/h to zostaje 50 złotych za przekroczenie do 10 km/h, potem – to nowość – wysokość mandatu rośnie co 5 km/h.

Wzrósł też mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy – od nowego roku wynosi 500 złotych. Najwyższe kary przewidziano za najgroźniejsze wykroczenia, w tym za jazdę pod wpływem alkoholu, czy narkotyków.

Dodatkowo 800 złotych mandatu zapłaci kierowca, który bez uprawnień zaparkuje na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby, które będą jechały autostradą lub drogą ekspresową pod prąd, zapłacą 2000 tysiące złotych mandatu.

Punkty karne i wysokość składki OC

Od nowego roku kierowcy szybciej też będą gromadzili punkty karne, bo za szybką jazdę czy wyprzedzanie przed pasami dostaną nie 10, ale 15 punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po 2 latach i to licząc od momentu opłacenia mandatu. Od liczby zgromadzonych punktów może też zależeć wysokość składki OC.

Przekroczył prędkość o 71 km/h. Kara była surowa…

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, kierowcy, prawo jazdy, mandaty
Elbląscy policjanci ukarali piratów drogowych

Od nowego roku obowiązuje nowy i droższy taryfikator za niewłaściwe zachowanie na drodze. Do tej pory policjanci z Elbląga nałożyli cztery wysokie mandaty. Kierowcy zostali ukarani...

Zamknij
RadioOlsztynTV