Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Zmiany dotyczą mieszkańców regionu

W poniedziałek ruszył ostatni etap zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Zmiana dotyczy czterech województw – w tym warmińsko-mazurskiego. Pozostałe to mazowieckie, lubelskie i podlaskie.

W czterech województwach, w tym w warmińsko-mazurskim, nastąpiła zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. – To spowodowało, że do firm montażowych rozdzwoniły się telefony – potwierdził to naszej reporterce Krzysztof Jakubowski.

00:00 / 00:00

Do obierania nowego sygnału telewizji naziemnej potrzebny jest telewizor nowszego typu lub dekoder do istniejącego telewizora, ale posiadacze jednego i drugiego sprzętu, też nie uniknęli dziś komplikacji. W ich urządzeniach zniknęły kanały.

Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej instruuje, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Jeżeli zniknęły nam jakieś kanały lub wszystkie, należy wejść w ustawienia telewizora bądź dekodera i dokonać automatycznego wyszukiwania wszystkich kanałów.

00:00 / 00:00

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest spowodowana tym, że częstotliwości z zakresu 700 MHz uwolniono na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Za to nowy standard telewizji naziemnej umożliwi dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Przypominamy, że rząd uruchomił specjalne dopłaty do telewizorów i dekoderów. Informacje na ten temat są dostępne na platformie Cyfrowa Polska lub w każdym urzędzie pocztowym. – Przypominamy, że rząd uruchomił dopłaty – informuje Witold Tomaszewski.

Jeżeli ktoś znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i potrzebuje wsparcia, wystarczy, że przejdzie się do placówki pocztowej, pokaże dowód osobisty. Tam zostanie wygenerowany kod, z którym udajemy się do sklepu z elektroniką i cena dekodera zostaje obniżona o 100 zł, a telewizora o 250 zł. W przypadku dekodera ten bon powinien wystarczyć na pokrycie całości kosztu zakupu urządzenia.

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy/D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w telewizja, telewizja naziemna, nadawanie telewizji
RCB wydało alert. Dotyczy zmiany standardu nadawania TV naziemnej

RCB wydało w sobotę alert dla mieszkańców województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego z przypomnieniem o zmianie od poniedziałku, 27 czerwca, standardu nadawania TV naziemnej. Alert...

Zamknij
RadioOlsztynTV