Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowoczesna po zamieszkach w Ełku apeluje o tolerancję

Mieszkańcy Ełku protestowali po zabójstwie mężczyzny. Fot. M. Zbrożek

Po zamieszkach w Ełku, które wybuchły w związku z zabójstwem 21-letniego Polaka, Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej zaapelował do mieszkańców o spokój i tolerancję. Potępienia zachowań rasistowskich Nowoczesna domaga się od administracji rządowej i samorządowej.

Jesteśmy wstrząśnięci zajściami z ostatnich dni w Ełku. Docierają do nas ciągle nowe informacje odnośnie przyczyn i przebiegu wydarzeń. Sprzeciwiamy się mordowi młodego człowieka na ulicach Ełku, gdyż naszym zdaniem niedopuszczalne jest w polskim wymiarze prawnym samodzielne wymierzanie kary, w tym przypadku – zabójstwo. W demokratycznym państwie prawnym od wymierzania kary jest wymiar sprawiedliwości – napisano w apelu. Apel wystosowany we wtorek do mieszkańców regionu zarząd regionu Nowoczesnej przyjął w poniedziałek.

Jak podkreślono, z informacji, które docierają do mieszkańców wynika, że bezpośrednią przyczyną tragedii było agresywne zachowanie kilku klientów baru. Ich działania były motywowane nietolerancją i dyskryminacją cudzoziemców z innego kręgu kulturowego. Brak tolerancji na tle narodowościowym, rasowym czy wyznaniowym jest sprzeczny z prawami człowieka, polską Konstytucją i ma znamiona przestępstwa – napisano w dokumencie.

Działacze Nowoczesnej zaapelowali do mieszkańców Warmii i Mazur o spokój i tolerancję. Podkreślili, że

region, który ma wielowiekową tradycję wielonarodowościową, cechuje się postawami mieszkańców pełnymi szacunku dla odmienności narodowościowej i wyznaniowej.

Nowoczesna domaga się od władz administracji publicznej państwowej i samorządowej

potępienia wszelkich zachowań, u podłoża których jawi się nietolerancja narodowościowa, rasowa, wyznaniowa lub pojawiająca się z jakiejkolwiek innej przyczyny.

W noc sylwestrową od ciosów nożem w Ełku zginął 21-letni Daniel. Polak według ustaleń prokuratury zabrał z baru z kebabami dwie puszki napoju, nie płacąc. W areszcie pod zarzutem zabójstwa pozostają Tunezyjczyk – kucharz z baru z kebabami oraz Algierczyk – właściciel lokalu. Po zabójstwie Polaka w mieście wybuchły wielogodzinne zamieszki, podczas których wybijano szyby w barze, demolowano wnętrze lokalu, w policjantów rzucano petardami i kamieniami. Mieszkanie, które wynajmował jeden z podejrzanych, usiłowano podpalić. Po zajściach zatrzymano ponad 30 najbardziej agresywnych osób.

 

(pap/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, Ełk, zabójstwo, rasizm, dyskryminacja, nowoczesna, kebab
Smog nie grozi Elblągowi?

Elblągowi alert smogowy nie grozi, ale w ostatnich dniach powietrze w mieście bywa solidnie zanieczyszczone pyłem PM 10. Stacja Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska położona w centrum...

Zamknij
RadioOlsztynTV