Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nówka Starówka – historia odrodzenia się Starego Miasta w Elblągu

Na Starym Rynku w Elblągu, między ratuszem a katedrą św. Mikołaja stanęła niezwykła wystawa. Podczas spaceru po najstarszej dzielnicy miasta można zobaczyć, jak zmieniała się na oczach elblążan.

Ekspozycja pokazuje, co zostało z niej po wojnie i jak się teraz odradza. Nówka Starówka to cała koncepcja promocji Elbląga jak najstarszego miasta w województwie warmińsko-mazurskim i w Polsce.

Stare Miasto przetrwało od XIII wieku wiele konfliktów, katastrof i pożarów. Kres temu położyła ostatnia wojna i decyzje o wyburzeniu do zera zniszczonych budynków. Odnowa zaczęła się 40 lat temu z zastosowaniem zasady retrowersji, czyli odbudowy po nowemu, ale na planie ulic Starego Miasta z zachowaniem historycznego charakteru dzielnicy.

Ta wystawa ma na celu przybliżenie mieszkańcom całej historii, chronologii zdarzeń, żeby pomóc zrozumieć co się tutaj dzieje – wyjaśnia Katarzyna Wiśniewska z departamentu architektury w Urzędzie Miasta.

Na wystawę Nówka Starówka składa się 12 tablic z archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami, grafikami, planami i opisem po polsku i angielsku. To przedsięwzięcie grupy miłośników Elbląga, które powstało z inicjatywy Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki. Wystawa czynna będzie do końca lata.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, wystawa
Dziś wernisaż wystawy prac archeologicznych łączącej Świnoujście z Elblągiem

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu udostępnia widzom czasową wystawę, prezentującą efekt podwodnych prac archeologicznych w Świnoujściu. Jest to wystawa o nadzorach archeologicznych nad budową terminala LNG. Mamy...

Zamknij
RadioOlsztynTV