Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowi mieszkańcy Puszczy Rominckiej przechodzą okres adaptacji. Wkrótce dotrze reszta stada

Fot. RDLP w Olsztynie

Do Puszczy Rominckiej sprowadzono pierwsze cztery żubry, do których z czasem zostaną dołączone kolejne osobniki, żeby utworzyć nowe stado na tym terenie.

Nadleśniczy z Gołdapi Daniel Chochulski poinformował, że przywiezione osobniki to dwie krowy z dwoma cielętami. Przyjechały pod koniec tygodnia z Puszczy Boreckiej. Nadleśniczy zapewnił, że podróż zniosły bardzo dobrze i nie widać żadnych niepojących oznak w ich zachowaniu.

Żubry zostały umieszczone w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 hektarów. Spędzą tam prawdopodobnie około półtora miesiąca. Gdy przystosują się do nowego środowiska, zostaną wypuszczone na wolność.

Przygotowania leśników do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej trwały od kilku miesięcy. Przywiezione w okolice Gołdapi zwierzęta, zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii.

W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Według danych z 2019 roku w naszym kraju żyje ponad 1 800 żubrów, z których zdecydowana większość zamieszkuje lasy we wschodniej części kraju.

Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię 36 tysięcy hektarów, przy czym tylko około 13 tysięcy hektarów jest po polskiej stronie.

Fot. RDLP w Białymstoku

Fot. RDLP w Białymstoku

Fot. RDLP w Białymstoku

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żubr, Puszcza Romincka, krowa, cielak
Stado żubrów zamieszka w Puszczy Rominckiej. Zwierzęta trafią z innych kompleksów leśnych

W Puszczy Rominckiej pojawią się żubry. Na początek stado będzie liczyło 9 zwierząt. Żubry zostaną tu przetransportowane z Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej -  mówi Jarosław...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV