Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe tablice GUS nie dla każdego emeryta

Fot. ZUS

Regionalne oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są zasypywane wnioskami o przeliczenie swoich świadczeń emerytalnych w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia.

Większość z tych wniosków niestety nie ma żadnych podstaw i po ich rozpatrzeniu zostaną wydane decyzje odmowne przeliczenia emerytury.

Przeliczenie wysokości emerytury może nastąpić w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne

– mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

00:00 / 00:00

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń – dodaje Katarzyna Krupicka.

Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do ich uzyskania. Podstawowym kryterium jest osiągnięcie wieku emerytalnego między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku. Mogą to być również osoby, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad spełniły już wcześniej, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury.

00:00 / 00:00

Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na podwyżkę świadczenia.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej www.zus.pl.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS
E-wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych cieszą się dużym zainteresowaniem

Prawie 3 tysiące e-wizyt odnotował warmińsko-mazurski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie udogodnienie zostało wprowadzone przez ZUS w październiku ubiegłego roku i umożliwia załatwienie większości spraw bez...

Zamknij
RadioOlsztynTV