Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe pojazdy typu RAK w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. „Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt”

Fot. Twitter MON

„Przeszliśmy razem wiele, a nasze więzy będą trwać” – tak o współpracy polsko-amerykańskiej mówiła w Giżycku ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Georgette Mosbacher towarzyszyła Ministrowi Obrony Narodowej w uroczystym przekazaniu kluczyków do nowych pojazdów typu RAK, które stały się własnością 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W swoim przemówieniu ambasador nawiązała do historii obu narodów:

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone świętowały kolejną rocznicę niepodległości. Tak jak wiele lat temu Polska pomogła nam, tak i teraz my jesteśmy zaangażowani w rozwój demokratycznej Polski.

Oprócz tego ambasador USA w Polsce przypomniała o ostatnich decyzjach politycznych dotyczących stacjonowania w naszym kraju wojsk amerykańskich:

W zeszłym miesiącu prezydenci naszych państw podpisali deklarację o zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce o tysiąc. Będą tu na zasadzie rotacyjnej.

Minister Błaszczak podkreślił w Giżycku, że w funkcjonowaniu armii ważne są dla niego trzy elementy: jej liczebność, wyposażenie i współpraca z sojusznikami, zwłaszcza z wojskiem USA.

Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać

– powiedział Błaszczak.

W innej części przemówienia wskazał, że powołał 18. Dywizję Zmechanizowaną, a także zawarł kontrakty ze stroną amerykańską na zestawy obrony powietrznej Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS.

Mariusz Błaszczak dodał, że trwają negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35.

To będzie zmiana jakościowa polskiej armii

– zapewnił Błaszczak.

Spotkanie w Giżycku zakończyło się polsko-amerykańskim piknikiem wojskowym, na którym prezentowany był różny sprzęt m.in. czołgi PT-91 i Abrams.

Fot. M. Lewiński

Fot. Twitter MON

Fot. Twitter MON

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M. Lewiński/PAP
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rak, Mariusz Błąszczak, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, Georgette Mosbacher
Minister obrony narodowej i premier Chorwacji odwiedzili żołnierzy w Bemowie Piskim

Premier i minister obrony narodowej Republiki Chorwacji wraz z ministrem obrony narodowej Polski odwiedzili żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Politycy z obu krajów...

Zamknij
RadioOlsztynTV