Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Nowe inwestycje i wielkie projekty. Przyjęto strategię rozwoju krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Wielkie Jeziora Mazurskie

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie przyjęło strategię, na podstawie której będą prowadzone kolejne inwestycje. Stowarzyszenie zrzesza 14 gmin i 3 powiaty z Mazur.

Jak mówi burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, nowa strategia umożliwi realizację projektów na łączną kwotę ponad 700 milionów złotych.

Między innymi chodzi o budowę systemu odprowadzania ścieków z jachtów –  o tym się głośno mówi od jakiegoś czasu (…).  Następna inwestycja to kontynuacja master planu – czyli modernizacja i rozbudowa systemów dystrybucji, uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

00:00 / 00:00

Chodzi nie tyle o budowę nowych sieci i oczyszczalni, ale o modernizację starych, które nierzadko mają po kilkadziesiąt lat.

Kolejnym dużym projektem, który chcą realizować gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie to zielona infrastruktura, czyli ochrona zasobów wodnych w kontekście rozwoju turystyki, przy współpracy z Wodami Polskimi. To także energia z natury czyli zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii oraz budowa elementów poprawiających efektywność energetyczną i cieplną budynków.

Stowarzyszenie chce także wybudować sieć lokalnych i tematycznych muzeów w mazurskich miastach oraz rozbudować sieć rowerową tak, by połączyć mniejsze miejscowości z Mazurską Pętlą Rowerową.

Przyjęta dziś strategia zakłada, że to wszystko ma być realizowane do 2030 roku.

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jeziora, Wielkie Jeziora Mazurskie
Studenci z troską o czystości jezior. Zorganizowali specjalną akcję

Studenci Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM zabierają głos w sprawie czystości warmińsko-mazurskich jezior. Okazją jest obchodzony dziś Dzień chruścika - owada, który osiedla się przy czystych...

Zamknij
RadioOlsztynTV