Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe fortepiany dla uczniów i mistrzów

Na Warmii i Mazurach przybywa melomanów i wielbicieli tak zwanej wysokiej kultury. W regionie jak grzyby po deszczu powstają szkoły muzyczne, do których chętnie garną się najmłodsi.

A jeśli uczyć młodych artystów, to najlepiej na dobrych instrumentach o co nieustannie trzeba zabiegać.

Z trzech fortepianów, które przywieziono do Skarbca Kultury Europejskiej w Barczewie wybrano najlepszy. Fot. D. Grzymska

Niecodzienny prezent na Mikołajki dostały dzieci ze szkoły muzycznej w Barczewie. Jest to wysokiej klasy fortepian firmy Yamaha. Instrument stanął w sali koncertowej Skarbca Kultury Europejskiej, który mieści się w niedawno odrestaurowanym kościele ewangelickim w Barczewie.

Marcin Kucharzewski i Tomasz Michalak testują fortepiany przywiezione do Barczewa. Fot. D. Grzymska

Do Barczewa przyjechały 3 nowe instrumenty, z których trzeba było wybrać najlepszy. Fortepian testowali pianiści i nauczyciele szkół muzycznych w Olsztynie i Dywitach: Marcin Kucharzewski, Tomasz Michalak i Janusz Ciepliński, dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dywitach. Instrument kosztował ponad 90 tysięcy złotych, ale sfinansowano go po połowie z budżetu miasta Barczewa i Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach.

Od prawej Tomasz Michalak, Marcin Kucharzewski, i Janusz Ciepliński – dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach testują fortepiany, które przywieziono do Barczewa. Fot. D. Grzymska

Oprócz Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie w powiecie olsztyńskim działa także Powiatowa Szkoła Muzyczna w Dywitach i jej filie w Barczewie, Biskupcu i Olsztynku. W planach jest także otwarcie filii w Dobrym Mieście.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie kupiła najwyższej klasy fortepian koncertowy Steinway & Sons. Fot. FWM

Swoje zasoby instrumentalne odnawia także Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie. Właśnie kupiono najwyższej klasy fortepian koncertowy Steinway & Sons. To rolls-roys wśród tego typu instrumentów, w 80-procentach wykonany jest ręcznie.

Fortepian koncertowy Steinway & Sons to rolls-roys wśród tego typu instrumentów. Fot. FWM

Fortepian zbudowany jest z 18 warstw sezonowanego drewna, struny wykonano z najwyższej jakości stalowego druta, a klawisze pokryto imitacją kości słoniowej.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie kupiła najwyższej klasy fortepian koncertowy Steinway & Sons. Fot. FWM

To drugi fortepian tej marki w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Stary służył ponad 40 lat. Fortepian kosztował ponad 600 tysięcy złotych. Jego zakup sfinansowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Fortepian koncertowy Steinway & Sons to rolls-roys wśród tego typu instrumentów. Fot. FWM

(grzym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, filharmonia, szkoła muzyczna, fortepian, Janusz Ciepliński, Skarbiec Kultury Europejskiej, instrument
Próba generalna przed operą Amahl i nocni goście

W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii trwają ostatnie przygotowania przed polską prapremierą opery Amahl i nocni goście. We wtorek odbyła się próba generalna. Sztuka ta wystawiana jest we współpracy...

Zamknij
RadioOlsztynTV